HP poprawia bezpieczeństwo w HP-UX

Hewlett-Packard rozbudował mechanizmy bezpieczeństwa w systemie operacyjnym HP-UX przeznaczonym dla serwerów linii Integrity.

Firma udostępniła bezpłatne uaktualnienie HP-UX 11i v2, które pozwala na automatyczne szyfrowanie danych zapisywanych w pamięci masowej. Możliwość ta była już oferowana wcześniej przez HP, ale teraz została wbudowana bezpośrednio do systemu operacyjnego.

W ankiecie przeprowadzone przez IDC wśród szefów działów IT na temat priorytetów w zakresie bezpieczeństwa w roku 2007, szyfrowanie plików i katalogów pojawiło się na pierwszym miejscu, przesuwając się z piątego, zajętego w podobnej ankiecie rok wcześniej, wyprzedzając takie zagadnienia, jak zapory ogniowe, wtargnięcia do sieci, wirusy i spyware.

Zobacz również:

  • Menedżer haseł Keeper Security zapewni bezpieczne dzielenie się danymi

Tym, co zapewne wpłynęło na wyniki tej ankiety, jest gwałtowny wzrost liczby utraconych laptopów, które często zawierają wrażliwe dane, i coraz większa świadomość zagrożeń z tym związanych.

Także Sun Microsystem włączył możliwość szyfrowania do systemu operacyjnego Solaris, wcześniej dostępną jedynie w specjalnej wersji tego systemu o nazwie Trusted Solaris. Microsoft włączył mechanizm szyfrowania o nazwie BitLocker do nowego systemu operacyjnego Vista.

HP oferuje także opcjonalny mikroukład dla serwerów Integrity, który przechowuje klucze do deszyfrowania chronionych danych. Według zapewnień firmy, ten sposób przechowywania kluczy jest bezpieczniejszy niż rozwiązania programowe. Ponadto nowy mechanizm, o nazwie HP Protected Systems, pozwala administratorowi na izolowanie poszczególnych danych w wydzielonym miejscach i konfigurowanie różnych ustawień bezpieczeństwa dla takich danych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200