HP połączy się z Compaqiem

Wartość transakcji szacowana jest na 25 mld USD. Połączenie ma zostać sfinalizowane do połowy 2002 r. Przychody nowej firmy (87 mld USD) będą porównywalne do wielkości sprzedaży IBM (88 mld USD), postrzeganej dotąd jako największa firma informatyczna na świecie.

Hewlett-Packard uzgodnił wartą ok. 25 mld USD fuzję z Compaq Computer. Połączenie ma zostać sfinalizowane do połowy 2002 r. Kierownicze stanowiska w nowym koncernie obejmą dotychczasowi szefowie obu spółek. Carly Fiorina pozostanie dyrektorem wykonawczym i przewodniczącym rady nadzorczej nowej firmy, a Michael Capellas jej prezesem.

<B>Dwóch liderów</B>

Po połączeniu firma ta będzie miała przychody na poziomie 87,4 mld USD, a więc porównywalne do jej największego konkurenta - IBM (88,4 mld USD w 2000 r.). Fuzja ma do 2004 r. przynieść oszczędności rzędu 2,5 mld USD rocznie.

Zobacz również:

  • McAfee Enterprise i FireEye połączyły się pod marką Trellix
  • Ten ruch Muska pokazuje, że liczy się on z możliwością rychłego przejęcia Twittera
  • Oracle tnie koszty i zwalnia pracowników?

Przychody obu firm w Polsce w ubiegłym roku wyniosły prawie 2,2 mld zł (HP - 1,54 mld zł, Compaq - 0,65 mld zł). Compaq posiada także w Szczecinie montownię komputerów. Nie jest wykluczone, że kierownictwo nowej firmy nadal będzie produkować komputery w Polsce, zwłaszcza, że HP miało zamiar - wspólnie z jednym z dystrybutorów - rozpocząć produkcję w Europie Środkowej i Wschodniej.

Akcjonariusze Hewlett-Packard będą mieli w nowej spółce 64% akcji, a Compaqa 36%. Cała transakcja zostanie przeprowadzona poprzez wymianę akcji. Za każdą swoją akcję akcjonariusze Compaqa otrzymają 0,6325 akcji HP.

<B>Powtórka z rozrywki</B>

W 1998 r. Compaq Computer przejął za 9,6 mld USD firmę Digital Equipment Corporation (DEC). Wtedy Compaq stał się trzecią co do wielkości firmą informatyczną świata, konkurującą z Hewlett-Packardem i IBM-em o najbardziej zamożnych klientów z sektora dużych przedsiębiorstw i instytucji rządowych, w którym specjalizował się DEC. Compaq był wtedy postrzegany raczej jako producent sprzętu, przede wszystkim na bazie rozwiązań Intela.

Wtedy jednak na korzyści z połączenia trzeba było czekać prawie dwa lata. Fuzja przedłużała się ze względu na odmienne sposoby prowadzenia biznesu przez obie firmy. Compaq preferował kontakt przez partnerów, Digital obsługiwał klientów bezpośrednio. Bardzo długo także - po przejęciu firmy DEC - Compaq nie był w stanie przedstawić jasnej strategii produktowej.

Obecnie w zupełnie innym świetle można np. postrzegać rezygnację Compaqa w 2008 r. z produkcji procesorów Alpha i przejście na układy Itanium zaprojektowane wspólnie przez HP i Intela.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200