HP plus dwa razy 3

W kwietniu koncern HP zamknął fuzję z firmą 3Com. Pięć miesięcy później wygrał z firmą Dell wart miliardy dolarów wyścig o przejęcie firmy 3PAR. Po co HP rozwiązania obu firm? Odpowiedź to data center i cloud computing.

W listopadzie zeszłego roku branżą IT zatrzęsła informacja o planowanej fuzji firm i 3Com. Od kwietnia połączenie obu firm jest faktem. Do niedawna wiele wskazywało na to, że koncern HP zajął się teraz systematyczną integracją produktów przejętej spółki w ramach własnej oferty.

Pozorny spokój zburzyły jednak nieoczekiwane deklaracje przedstawicieli koncernu Dell. W połowie sierpnia poinformowali oni o zamiarze przejęcia firmy wyspecjalizowanej w systemach pamięci masowych. Amerykański koncern miał zapłacić za firmę 3PAR ok. 1,15 mld USD. Gdy oferta została zaakceptowana przez rady nadzorcze obu firm, alternatywną propozycję opiewającą na 1,6 mld USD złożyli przedstawiciele koncernu HP. Ostatecznie władze firmy 3PAR zdecydowały o zerwaniu wstępnej umowy z firmą Dell i przystały na warunki fuzji z HP. Jeśli warunki przejęcia spółki zostaną zaakceptowane przez akcjonariuszy spółki, a tak zapewne się stanie, to HP na zakup firm 3Com i 3PAR wyda łącznie ponad 5 mld USD. Co zyska?

Produkty i klienci

W wyniku przejęcia firmy 3Com do oferty HP dołączyły m.in. urządzenia sieciowe przeznaczone dla różnych segmentów rynku, systemy z zakresu bezpieczeństwa sieci oraz rozwiązania dla sieci bezprzewodowych. Dzięki tej transakcji HP zyskał również dostęp do licznego zespołu badawczo-rozwojowego oraz nabył udziały w perspektywicznym rynku chińskim. Z ujawnionych w kwietniu planów wynika, że HP chce walczyć o rynek rozwiązań sieciowych ceną i kompleksowością oferty. W strategię budowy kompleksowej oferty wpisuje się również zamiar przejęcia firmy 3PAR. Ewentualny - wart niemal 2,4 mld USD - zakup uzupełni ofertę koncernu o zaawansowane systemy macierzowe, korporacyjne rozwiązania z zakresu składowania danych i wirtualizacji oraz zarządzania pamięciami masowymi. Dzięki przejęciu firmy 3PAR w ofercie HP znajdą się systemy konkurencyjne wobec rozwiązań oferowanych przez firmy EMC, IBM oraz Hitachi Data Systems.

Postępowanie kierownictwa HP wobec kolejnych ofert składanych przez władze firmy Dell nie pozostawiało wątpliwości, że koncern jest zdeterminowany w zamiarze kupna firmy 3PAR. Niezależnie od opinii mówiących, że HP płaci zbyt wysoką stawkę za przejęcie firmy wyspecjalizowanej w korporacyjnych rozwiązaniach z zakresu składowania danych, w długiej perspektywie czasu transakcja oznacza m.in. uzupełnienie oferty o strategiczne rozwiązania i uniezależnienie od rozwiązań oferowanych przez firmę Hitachi Data Systems. Obecnie koncern HP jest obecny na rynku najbardziej zaawansowanych systemów macierzowych przede wszystkim dzięki umowie partnerskiej z Hitachi Data Systems. Na jej mocy HP, podobnie zresztą jak Oracle, sprzedaje m.in. systemy linii Universal Storage Platform V. Eksperci nie wykluczają, że z czasem rozwiązania oparte na technologiach 3PAR zajmą w ofercie HP miejsce oferowanych dziś systemów HP EVA.


TOP 200