HP oferuje swoje pierwsze biznesowe, w pełni 64-bitowe tablety Windows 8.1

Świat biznesu doczekał się wreszcie pierwszego tabletu zawierającego 64-bitowy procesor Atom (Bay Trail), którym zarządzą 64-bitowy system operacyjny Windows 8.1. Stało to się za sprawą firmy HP, która wprowadza na rynek dwa tablety klasy „enterprise” oznaczone symbolami ElitePad 1000 G2 i ProPad 600 G1.

Tablety posiadają ekran o przekątnej 10,1 cala (wyświetlający obrazy z rozdzielczością 1920x1200 pikseli) oraz czterordzeniowy procesor Atom taktowany zegarem o częstotliwości co najmniej 1,6 GHz. Na premierę 64-bitowych tabletów Windows 8.1, którymi zarządza oprogramowanie przygotowane do obsługiwania takiej warstwy sprzętowej, trzeba było czekać tak długo, ponieważ wcześniej nie było odpowiedniego systemu operacyjnego.

Należy przypomnieć, że pierwsze 64-bitowe tablety trafiły na rynek już w zeszłym roku, ale były to urządzenia, którymi zarządzał 32-bitowy system Windows. Tabletami prezentowanymi przez HP zarządza już system Windows wspierający wszystkie funkcjonalności oferowane przez 64-bitowe układy CPU.

Charakterystyczną cechą tabletu ElitePad 1000 G2 (odróżniającą go od standardowych rozwiązań tego typu) jest jego moduła budowa. W typowym tablecie wszystkie elementy są ze sobą ściśle zintegrowane i w przypadku jakiejkolwiek awarii jego naprawą może się zająć wyłącznie wyspecjalizowany serwis techniczny. W tablecie ElitePad 1000 G2 poszczególne elementy można w łatwy sposób wyjąć i wymienić na nowe, co oszczędza czas i usprawnia proces naprawy.

Tablet ElitePad 1000 G2 waży 680 gramów i zawiera baterię zapewniającą 10 godzin pracy. HP instaluje w nim 128 GB pamięci systemowej, dwie kamery, porty USB 3.0 oraz gniazdo na karty pamięci microSD. Dostępny jest też model zawierający wbudowany modem LTE.

Tablet ProPad 600 G1 jest przeznaczony dla mniej wymagających użytkowników, oferuje jednak wszystkie podstawowe funkcjonalności przydatne w świecie biznesu. Tablet nie ma budowy modułowej (wszystkie elementy urządzenia są ze sobą ściśle zintegrowane), jest za to nieco lżejszy i cieńszy niż tablet ElitePad 1000 G2. Jest też dostępny w wersji z 32-bitowym systemem Windows.

Tablet ElitePad 1000 G2 pojawi się na rynku w marcu i jego cena została ustalona na 740 USD. Cena tabletu ProPad 600 G1 nie została jeszcze podana.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200