HP ma kupców na Autonomy i działu opartego na strukturach EDS

Z nieoficjalnych informacji wynika, że ewentualna sprzedaż należącej do HP spółki Autonomy oraz opartego na kompetencjach firmy EDS pionu usług biznesowych wzbudza ogromne zainteresowanie ze strony potencjalnych nabywców. Kierownictwo spółki zapewnia jednak, że ewentualna sprzedaż wspomnianych części firmy przynajmniej w najbliższym czasie nie wchodzi w grę.

Zapewnienia przedstawicieli kierownictwa HP są odpowiedzią na szereg spekulacji wywołanych niedawnym oświadczeniem władz koncernu. Z wydanego pod koniec grudnia 2012 roku komunikatu wynikało bowiem, że władze HP rozważają ograniczenie działalności w mniej rentownych obszarach. W dłuższej perspektywie takie działanie mogłoby wiązać się z wydzieleniem stosownych pionów biznesowych oraz ich późniejszą sprzedażą. W najnowszym komunikacie Meg Whitman, dyrektor generalna HP zapewnia jednak, że obecnie firma nie ma konkretnych planów w tym kierunku.

Tymczasem z informacji Wall Street Journal wynika, że ewentualnym zakup spółek, które miałyby zostać wydzielone ze struktur HP wzbudził duże zainteresowanie rynku. Z nieoficjalnych doniesień wynika, że wśród firm, które wyraziły wstępne zainteresowanie zakupem części obecnego majątku HP nie brakuje dużych, amerykańskich koncernów znanych w branży IT.

Zobacz również:

  • Cyberprzestępcy z dostępem do coraz tańszych narzędzi

Jako potencjalnych nabywców wyspecjalizowanej w narzędziach do zarządzania danymi firmy Autonomy wymieniany jest m.in. koncern Dell. Warto wspomnieć, że Dell brał udział w postępowaniu przetargowym na zakup brytyjskiej spółki. Proponowaną cenę uznano jednak za zbyt wysoką. O możliwości sprzedaży Autonomy mówi się m.in. przez wzgląd na szereg nieprawidłowości wykrytych w księgach brytyjskiej spółki oraz związanej z nimi stratami HP.

Nieoficjalnie mówi się też, że HP może rozważać sprzedaż - przynajmniej części - działu usług biznesowych HP Enterprise Services. Spekulacje na ten temat mają być wynikiem innego zeszłorocznego odpisu księgowego. W trzecim kwartale ostatniego roku finansowego koncern zaksięgował sięgający ok. 8 mld USD odpis z tytułu utraty wartości firmy w segmencie usług biznesowych. Odpis miał równoważyć straty związane m.in. ze zmniejszeniem potencjału rynkowego w tym obszarze. Obecnie przejęciem działalności - opartej w dużej mierze na kompetencjach przejętej przez HP w 2008 roku firmy Electronic Data Systems - zainteresowane mają być firmy takie jak Deloitte, Accenture oraz Infosys. Z informacji Wall Street Journal wynika też, że ta część majątku HP może interesować także największych dostawców oprogramowania biznesowego.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200