HP liderem rynku superkomputerów

Z lipcowego raportu IDC wynika, że w 2002 r. pierwsze miejsce w kategorii wysokowydajnych systemów obliczeniowych obsługujących aplikacje techniczne przypadło firmie Hewlett-Packard.

W raporcie zatytułowanym "Worldwide High Performance Systems Technical Computing Census 2002" można przeczytać, że HP opanował 34 proc. tego rynku (liczono przychody firm uzyskane ze sprzedaży takich produktów). Drugie miejsce zajmuje IBM (29 proc.). Flagowym produktem firmy HP jest w tym segmencie rynku system AlphaServer SC.

W zakresie wydajnych systemów obliczeniowych dla przedsiębiorstw, HP opanował 53 proc. rynku, a w kategorii tzw. serwerów oddziałowych, HP ma udział 35-proc. IDC przyjmuje, że wydajnym serwerem dla przedsiębiorstw jest produkt, który kosztuje co najmniej 1 mln USD. Podstawowym produktem HP w tej kategorii jest serwer Superdome.

Zobacz również:

Z kolei oddziałowy system obliczeniowy to według IDC produkt kosztujący poniżej 250 tys. USD. Ta kategoria produktów jest reprezentowana przez klastry HP oparte na procesorach intelowskich (pracujące pod Linuksem) oraz przez serwery z Itanium 2. IDC podaje, że ogólne obroty na rynku wysokowydajnych systemów obliczeniowych obsługujących aplikacje techniczne wyniosły w 2002 r. 4,7 mld USD.

HP ma też najwięcej superkomputerów na prestiżowej liście TOP500 Supercomputer Sites, która jest sporządzana przez University of Tennessee, University of Mannheim i przez National Energy Research Scientific Computing Center/Lawrence Berkeley National Laboratories. Pierwsza lista TOP500 Supercomputer Sites pojawiła się w 1993 r.

Na liście tej znajdziemy 159 produktów firmy HP, w tym 129 serwerów linii Superdome i 21 serwerów linii AlphaServer. Jest tam też klaster oparty na procesorach Itanium 2, składający się z serwerów rx2600. A oto firmy, których superkomputery zajmują pierwsze pięć miejsc (firma/lokalizacja systemu obliczeniowego/wydajność):

1. NEC/Yokohama/35,86 Teraflopsów

2. HP (system Alphaserver SC)/Los Alamos/13,88 Teraflopsów

3. Linux Networx i Quodrics/Livermore/7,63 Teraflopsów

4. IBM/Livermore/7,30 Teraflopsów

5. IBM/Berkeley/7,30 Teraflopsów

Serwery HP są używane do obsługi różnego rodzaju aplikacji technicznych, takich jak CAE (Computer Aided Engineering; obliczenia inżynierskie wspomagane komputerowo), projektowanie układów elektronicznych, informacyjne systemy geograficzne, szeroko pojęte obliczenia naukowe czy modelowanie zjawisk atmosferycznych (przepowiadanie pogody).