HP kupiło EDS

Przedstawiciele firmy poinformowali, że za przejęcie jednej z największych firm dostarczających usługi IT - EDS - HP zapłaci 13,9 mld USD. Transakcja ma zostać zamknięta w drugiej połowie 2008 r.

Ustalona cena oznacza, że HP zapłaci za jedną akcję Electronic Data Systems równe 25 USD. W piątek (9 maja) cena walorów EDS kształtowała się na poziomie 18,86 USD. Według oficjalnych informacji właśnie ta kwota była punktem odniesienia podczas prowadzonych rozmów. Pojawiające się pogłoski o połączeniu obu firm przyczyniły się do znacznego zwiększenia rynkowej wartości akcji firmy jeszcze przed oficjalnym potwierdzeniem transakcji. We wtorek (13 maja) cena jednej akcji EDS na zamknięciu nowojorskiej giełdy wynosiła 24,45 USD.

Zdaniem analityków zawarta umowa jest wyjątkowo korzystna zwłaszcza z punktu widzenia koncernu HP - znacznie poprawi się jego pozycja na rynku biznesowych usług informatycznych. Najwyższe przychody w tym segmencie (54 mld USD) miał koncern IBM. Drugie miejsce z przychodami na poziomie 22 mld USD zajęła właśnie firma EDS. HP z udziałem na poziomie 2% (17 mld USD) zajął piątą pozycję, zaraz za firmami Accenture i Fujitsu.

Zobacz również:

Fuzja z EDS znacznie zwiększy możliwości HP w zakresie obsługi niestandardowych pakietów aplikacji oraz usług związanych z zarządzaniem infrastrukturą. Jako taka będzie dobrym uzupełnieniem posiadanego portfolio usług HP i ułatwi konkurencję z koncernem IBM w sektorze usług i outsourcingu IT. Połączenie obu firm pozwoli też na rozszerzenie oferty usług i zminimalizowanie kosztów operacyjnych. Koncern z Palo Alto zyska również dostęp do rozbudowanej sieci partnerskiej EDS oraz znacznie poprawi swoją pozycję w lukratywnym amerykańskim sektorze publicznym.

Prezes koncernu HP, Mark Hurd, uważa, że zakres działalności obu firm pokrywa się w niewielkim stopniu. Jego zdaniem HP świadczy usługi informatyczne głównie dla małych i średnich przedsiębiorstw, zaś EDS specjalizuje się w największych organizacjach. Dzięki temu obie firmy mają skorzystać na efektach synergii i skali.

Skutkiem transakcji będą również liczne zmiany organizacyjne w HP. Z oficjalnych informacji wynika, że EDS pozostanie podmiotem zależnym koncernu z Palo Alto. Przejmie jednak większość dotychczasowych obowiązków działu HP Technology Solutions Group w zakresie outsourcingu usług biznesowych HP. Według zapowiedzi nowym działem będzie kierował dotychczasowy szef EDS - Ronald A. Rittenmeyer. Będzie on podlegał bezpośrednio prezesowi HP. Centralą działu pozostanie obecna siedziba EDS w teksańskim Plano. Zapowiedziane zmiany oznaczają również zwiększenie zatrudnienia EDS m.in. w oddziałach europejskich. Według zapewnień przedstawicieli koncernu, zapowiedziana fuzja nie będzie miała bezpośredniego wpływu na sieć partnerów HP.

W zeszłym roku finansowym EDS wypracował zysk netto na poziomie 716 mln USD. Dla porównania w roku finansowym 2006 wartość wynosiła ok. 470 mln USD. W Polsce przychody EDS szacowane są na 78 mln zł. Niedawno firma podpisała pięcioletnią umowę outsourcingową z Telekomunikacją Polską o wartości 52 mln USD. W skali globalnej EDS zatrudnia ok. 140 tys. osób. Dla porównania pod koniec roku rozliczeniowego 2007 w HP pracowało 172 tys. osób. Przychody koncernu wyniosły prawie 105 mld USD. Przychody ze sprzedaży usług IT stanowiły ok. 16% tej kwoty.

Koncern HP od kilku lat bezskutecznie próbował rozwinąć dział informatycznych usług biznesowych i nawiązać realną walkę konkurencyjną z IBM. Przykładowo w 2000 roku po ponad dwuletnich pertraktacjach HP porzucił plany przejęcia firmy PricewaterhouseCoopers Consulting. Dwa lata później dział doradczy PwC został kupiony przez Big Blue. Transakcja z EDS została już zaaprobowana przez rady nadzorcze obu firm i ma zostać zrealizowana w drugiej połowie 2008 r. Jest to największy zakup HP od sześciu lat, kiedy to doszło do połączenia z firmą Compaq. Wartość tamtej transakcji to ok. 19 mld USD.


TOP 200