HP jako pierwszy wprowadził nagrywarki DVD+RW

Hewlett-Packard jako pierwszy wprowadził do sprzedaży nagrywarki DVD-Writer dvd100i, umożliwiające zapis dysków DVD+RW o pojemności 4,7 GB i klasycznych płyt CD-R i CD-RW.

Hewlett-Packard jako pierwszy wprowadził do sprzedaży nagrywarki DVD-Writer dvd100i, umożliwiające zapis dysków DVD+RW o pojemności 4,7 GB i klasycznych płyt CD-R i CD-RW. Format DVD+RW konkuruje ze wzajemnie niezgodnymi standardami DVD-RW i DVD-RAM, promowanymi przez takich producentów, jak Pioneer, Hitachi, Toshiba i Matsushita Electric Industrial.

Wsparcie dla DVD+

DVD+RW jest wspierany przez firmy: Philips Electronics, Sony, Ricoh, Yamaha, Thomson Multimedia i Dell Computer. Ich przedstawiciele zapowiadają wprowadzenie w drugiej połowie br. urządzeń podobnych do oferowanych przez HP. Philips zamierza już we wrześniu br. rozpocząć sprzedaż płyt DVD+RW i nagrywarek DVDR1000, współpracujących z odbiornikami telewizyjnymi, a w październiku napędów do komputerów - DVDRW208, umożliwiających również zapis dysków CD-RW. Pod koniec września Ricoh wprowadzi nagrywarki DVD+RW z funkcjami CD-RW. Ceny tych produktów nie zostały jeszcze ujawnione.

Verbatim i Sony mają dostarczać nośniki do nowych napędów - płyty DVD+RW. Jedynie Thomson i Yamaha opóźniają wprowadzenie swoich rozwiązań, informując, że rozpoczęcie produkcji tego typu napędów nastąpi w przyszłym roku.

Według producentów popierających standard DVD+RW, jego największą zaletą jest system kontroli eliminujący defekty zapisu, który umożliwia wykorzystanie płyt DVD do przechowywania danych. Dyski DVD+RW mogą być odczytywane przez większość dostępnych na rynku odtwarzaczy DVD.

Tylko z komputerem

Nowo wprowadzony na rynek HP DVD-Writer dvd100i jest dostarczany jako urządzenie wewnętrzne z interfejsem ATAPI, przeznaczone do instalowania w komputerach stacjonarnych. Urządzenie zapisuje dyski DVD+RW o pojem- ności 4,7 GB z prędkością 2,4-krotną, odczytuje - z 8-krotną. Umożliwia zapis płyt CD-RW (szybkość 10-krotna), CD-R (12-krotna) i odczyt CD z prędkością 32-krotną. Do nagrywarek dołączono oprogramowanie MyDVD Video, umożliwiające edycję i zapis wideo w formatach: AVI, MPEG-1 i MPEG-2, aplikację RecordNow zarządzającą zapisem płyt CD i DVD, a także program Backup, przeznaczony do tworzenia i odtwarzania kopii zapasowych wybranych danych lub całego systemu.

Cena HP DVD-Writer dvd100i wynosi ok. 3400 zł. Płyty wielokrotnego zapisu DVD+RW mają być względnie tanie. Hewlett-Packard określa ich cenę na ok. 65 zł brutto.


TOP 200