HP i Microsoft promują zintegrowany system UC

HP zdecydował się na współpracę z Microsoft, a nie samodzielne rozwijanie oprogramowania do UC (Unified Communications). Systemy zintegrowanej komunikacji były głównym tematem wrześniowej konferencji HP FlexNetwork Universe, zorganizowanej w Serocku przez HP Networking - sieciowy dział HP.

Podczas konferencji przedstawiciele Microsoft i HP prezentowali metody umożliwiające usprawnienie współpracy i komunikacji w firmach przy wykorzystaniu zintegrowanego systemu UC składającego się z oprogramowania Lync oraz infrastruktury sprzętowej znajdującej się w ofercie HPN.

Zintegrowane rozwiązanie wykorzystuje sprzęt sieciowy i urządzenia klienckie HP (telefony IP, komputery PC itp.) oraz oprogramowanie Microsoft Lync. Wspólna platforma ma zapewniać dobrą współpracę między wszystkimi sprzętowymi i programowymi elementami systemu, a także jeden punkt kontaktu dla wsparcia serwisowego.

Podczas konferencji Adam Dolega, Architekt Rozwiązań Biznesowych w Microsoft, w swoim wystąpieniu tłumaczył, jak podnieść efektywność pracy przez ujednolicenie i uporządkowanie przepływu informacji przy wykorzystaniu Lync. Z kolei przedstawiciele HP koncentrowali się na warstwie sprzętowej. Marcin Ścieślicki, HPN Solution Architect, objaśniał jak zbudować infrastrukturę, która wspomaga UC oraz sprzyja rozwojowi przedsiębiorstwa.

Z punktu widzenia niezawodnego działania systemu, integracja jest dobrym rozwiązaniem, ale przywiązuje użytkownika do określonego dostawcy. Na pytanie uczestników konferencji, czy możliwa jest implementacja w systemie już posiadanych elementów, takich jak telefony IP SIP, Marcin Ścieślicki przyznał, że tak, ale podkreślił, że "jest to rozwiązanie nie zalecane, bo nie zapewnia niezawodnego działania i wymaga instalacji dodatkowych serwerów SIP, którymi trzeba niezależnie zarządzać".

Warto zauważyć, że by konkurować z Cisco, producentem dominującym na rynku urządzeń sieciowych, firma HP zdecydowała się na wsparcie protokołu OpenFlow, którego obsługę mają zapewniać wszystkie urządzenia sieciowe tego producenta. Jej praktyczną implementację umożliwia firmowa architektura sieciowa HP FlexNetwork. "Sieci SDN (Software Defined Networks), oparte na OpenFlow, to obecnie najważniejszy i najbardziej perspektywiczny kierunek rozwoju technologii sieciowych" podkreślał Marcin Ścieślicki. HP nie jest jedynym producentem, który wspiera OpenFlow. Obecnie praktycznie wszystkie firmy zainteresowały się tą technologią. Również Cisco, które choć krytycznie ocenia ten kierunek rozwoju systemów sieciowych, opracowuje własną architekturę programowalnych sieci.

Jak twierdzi Tomasz Oriol, HPN Country Manager, - "w porównaniu do innych działów HP, obroty HPN rosną najszybciej i w segmencie systemów sieciowych firma uzyskała już ok. 15% udział w polskim rynku".

Konferencja była trzecim w tym roku spotkaniem z cyklu HP FlexNetwork Universe. Udział w niej wzięło ok. 70 przedstawicieli klientów i firm partnerskich.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200