HP forsuje swoją specyfikację dla jednostek serwerowych

Hewlett-Packard opublikowała ostatnio szczegóły opracowanej przez siebie specyfikacji OpenBlade, która opisuje konstrukcję jednostek serwerowych.

Hewlett-Packard opublikowała ostatnio szczegóły opracowanej przez siebie specyfikacji OpenBlade, która opisuje konstrukcję jednostek serwerowych. HP ma nadzieję, że specyfikacja zostanie zaakceptowana przez uznanych producentów tego rodzaju sprzętu, tak aby jednostki serwerowe oferowane przez różne firmy zawierały te same rozwiązania i były ze sobą zgodne.

Specyfikacja OpenBlade zaleca, aby istniejący już standard CompactPCI stosować (po wprowadzeniu do niego niezbędnych korekt) przy konstruowaniu jednostek serwerowych. HP sugeruje jednocześnie, aby standard ten rozszerzyć też na połączenia Fibre Channel oraz aby objął on systemy zarządzające jednostkami serwerowymi. Jeśli koncepcja przedstawiona przez HP zyskałaby uznanie w przemyśle informatycznym, użytkownicy mogliby kupować jednostki serwerowe produkowane przez różne firmy i łączyć je ze sobą. Standard CompactPCI został opracowany dla komputerów używanych w specyficznych środowiskach - chodzi głównie o przemysł i firmy telekomunikacyjne.

Zobacz również:

  • Powstał serwer klasy „edge computing” nadający się do obsługiwania aplikacji wspierających sztuczną inteligencję

Serwery, spełniające wymogi specyfikacji CompactPCI, zawierają osiem gniazd PCI, podczas gdy "normalne" serwery są najczęściej wyposażone w cztery takie gniazda. Wśród firm popierających inicjatywę HP znajduje się Force Computers, producent satelitarnego sprzętu telekomunikacyjnego.

HP włączyła specyfikację OpenBlade do opracowanego przez siebie programu Blade Server Alliance Program, w którym udział bierze ok. 100 różnych firm współpracujących z HP. Zamierzeniem jest, aby firmy te dostarczały podzespoły i elementy (sprzęt i oprogramowanie) używane przez HP do produkcji jednostek serwerowych Powerbar.

Jednym z partnerów jest firma Novell, której system operacyjny NetWare 6 ma zarządzać jednostkami serwerowymi produkowanymi przez HP. Wśród firm, które przystąpiły do Blade Server Alliance Program, znajdują się tacy giganci jak Intel, Oracle i Microsoft.

Serwery HP Powerbar są obecnie jedynymi jednostkami serwerowymi, które spełniają wymogi specyfikacji CompactPCI. Compaq i RLX produkują jednostki serwerowe, które nie są zgodne ze specyfikacją CompactPCI. IBM i Sun podążą prawdopodobnie śladami Compaqa i RLX, forsując niestandardowe rozwiązania. Nie wiadomo jeszcze, jak zachowa się Dell.

IBM i Compaq odrzuciły inicjatywę HP, argumentując, że specyfikacja OpenBlade była pierwotnie opracowana z myślą o przemyśle telekomunikacyjnym i jest oparta na technologiach energochłonnych, które nie nadają się do stosowania w jednostkach serwerowych.

Analitycy z Dataquest ostatnio ostro skrytykowali przemysł informatyczny za to, że opracowywanie standardu dla jednostek serwerowych trwa tak długo. Bez standardu rynek ten będzie po prostu kulał. A gra warta jest świeczki, ponieważ obroty na rynku jednostek serwerowych mają wzrosnąć do 2006 r. dziesięciokrotnie. Dataquest szacuje, że w 2002 r. na rynek trafi 84 tys. jednostek serwerowych, a w 2006 r. firmy wyprodukują ich ponad milion.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200