HP dzieli się na dwa

Firma zdecydowała się na oddzielenie działu PC i drukarek oraz utworzenie dwóch nowych niezależnych spółek Hewlett-Packard Enterprise oraz HP Inc.

HP oficjalnie potwierdziło plany podziału firmy na dwie niezależne spółki. Jedna będzie miała nazwę Hewlett-Packard Enterprise i w jej skład wejdą działy wytwarzające sprzęt przeznaczony dla firm, oprogramowanie oraz świadczące usługi.

Druga ma składać się z działów produkujących komputery PC oraz sprzęt do obrazowania, a więc przede wszystkim drukarki. Utrzyma ona nazwę HP Inc. oraz dotychczasowe logo firmy. Obie spółki będą notowane na giełdzie, a dotychczasowi udziałowcy dostaną akcje obu firm. HP przewiduje zakończenie procesu podziału przed końcem roku finansowego 2015 (31 października 2015).

Zobacz również:

  • HP na zakupach
  • VMware wybije się na niezależność

Meg Whitman, pełniąca obecnie funkcje prezesa i CEO HP obejmie te stanowiska w HP Enterprise. Natomiast dyrektorem zarządzającym HP Inc. zostanie Dion Weisler kierujący obecnie działem HP Printing and Personal Systems, a Meg Whitman obejmie funkcję prezesa zarządu tej spółki.

“Podział firmy powoduje niepewność dotyczącą jej przyszłości, ale ostatnio i tak pojawiały się wątpliwości co HP chce zrobić ze swoimi działami PC i drukarek” komentuje Ranjit Atwal z Gartnera. Sukces tej transformacji zależy m.in. od tego, czy te dwie niezależne firmy będą w stanie zaoferować przeznaczone dla firm rozwiązania we współpracy z innymi niezależnymi dostawcami i zachęcić integratorów do korzystania z oferty HP.

Choć obejmując kierownicze stanowisko w HP, Meg Whitman uważała, że firma powinna pozostać scalona, ale obecnie zmieniła zdanie i popiera plan podziału. „Zapewni on każdej z nowych firm niezależność, możliwość koncentracji, zasoby finansowe i elastyczność niezbędną do szybkiego dopasowywania biznesu do dynamicznych zmian na rynku, a jednocześnie generowanie w długiej perspektywie zysków dla udziałowców” mówi Meg Whitman.

W krótkim terminie, perspektywy finansowe HP nie są jednak dobre. Firma obniżyła przewidywania dotyczące tegorocznych zysków z 2,75-2,70 USD na akcję do poziomu 2,60-2,64 USD. Jednocześnie systematycznie rośną plany redukcji zatrudnienia, które zmniejszyło się o 36 tys. osób, pod koniec sierpnia przedstawiciele firmy mówili o zwolnieniach na poziomie 45-50 tys., a obecnie oficjalnie zapowiedziano, że redukcja obejmie w sumie 55 tys. pracowników.

Przemysł PC już od kilku lat boryka się z dużymi problemami, które spowodowały, że IBM zdecydował się sprzedać swoje działy PC i serwerów x86, a Dell sam się sprzedał prywatnym inwestorom.

„HP miało najprawdopodobniej problemy ze znalezieniem kupca na swój biznes PC więc firma zdecydowała się na jego wydzielenie przy wykorzystaniu nieopodatkowanej operacji podziału akcji” spekuluje Ranjit Atwal. Na razie jednak nie wiadomo, czy procedura podziału rzeczywiście pozwoli na uniknięcie opodatkowania. HP planuje przekazanie po jednej akcji w nowych spółkach za każdą akcję, którą mają obecnie inwestorzy.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200