HP będzie renegocjować kontrakt na IACS

W odpowiedzi na ultimatum postawione firmie przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, HP przystąpi do renegocjacji warunków umowy dotyczącej IACS. ARiMR domaga się m.in. obniżenia honorarium za stworzenie systemu oraz anulowania, wartego ponad 100 mln euro, kontraktu na jego utrzymanie i przeszkolenie użytkowników.

Hewlett-Packard jest gotów renegocjować warunki kontraktu na budowę system IACS - stwierdził Andrzej Dopierała, prezes polskiego oddziału koncernu. W kwestii zmiany warunków strona rządowa postawiła HP w poniedziałek ultimatum, pod groźbą całkowitego zerwania kontraktu. Renegocjacje nastąpią na wniosek Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Aleksander Bentkowski, nowy prezes ARiMR, utrzymuje, iż skrupulatna weryfikacja umowy dowiodła, iż jest ona rażąco niekorzystna dla skarbu państwa.

ARiMR chce wprowadzić daleko idące zmiany w kontrakcie zawartym z HP. Agencja domaga się m.in. obniżenia kosztów stworzenia systemu komputerowego oraz anulowania czteroletniego kontraktu związanego z późniejszym utrzymaniem systemu i przeszkoleniem użytkowników (jego wartość to 27 mln euro rocznie). Ponadto prawa autorskie do stworzonego oprogramowania mają zostać przekazane ARiMR. Kontrakt w obecnej postaci gwarantuje HP zachowanie tych praw.

Zobacz również:

  • Ericsson i Apple doszły do porozumienia

Zarząd HP przyznaje, iż przystąpi do renegocjacji umowy, ale podkreśla jednocześnie swoje oburzenie, związane ze stylem podjętych przez rząd działań. Zdaniem Andrzeja Dopierały, działania te mają charakter szantażu. Na zapoznanie się z nowymi warunkami umowy, narzucanymi przez ARiMR, kierownictwo Hewlett-Packard Polska otrzymało jeden dzień. Kontrakt na IACS był negocjowany przez kilka miesięcy.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200