HP-UX dla procesorów Itanium

Hewlett-Packard jest jedną z pierwszych firm, która wprowadziła do swojej oferty system operacyjny Unix dla komputerów platformy Itanium - HP-UX 11i Version 1.6. Jest to kolejna wersja oprogramowania HP-UX, które zostało pierwotnie zaprojektowane dla platformy PA-RISC.

Hewlett-Packard jest jedną z pierwszych firm, która wprowadziła do swojej oferty system operacyjny Unix dla komputerów platformy Itanium. HP-UX 11i Version 1.6 jest kolejną wersję oprogramowania HP-UX, które zostało pierwotnie zaprojektowane dla platformy PA-RISC.

Niektórzy mogą powiedzieć, że nie jest to pierwszy Unix przystosowany do obsługi procesora Itanium, ponieważ na początku tego roku IBM zaprezentował podobny produkt - system operacyjny AIX 5L Version 5.1, który powstał w wyniku porozumienia zawartego między firmami: IBM, SCO i Sequent (przedsięwzięciu nadano nazwę Project Monterey). Firma Sequent została następnie przejęta przez IBM, SCO przez Caldera, a przedsięwzięcie Project Monterey wygasło.

Zobacz również:

  • macOS 13.4 - problemy z kompatybilnością z aplikacjami
  • Poprawki błędów od Apple - iOS/iPadOS i visionOS zaktualizowane
  • Relacja z WWDC 2023 - najważniejszej konferencji Apple w roku

Ale oprogramowanie AIX 5L Version 5.1 pozostało. IBM nie jest w stanie powiedzieć czy ten system pojawi się formalnie w jej ofercie, chociaż nieoficjalnie zapewnia, że jeśli tylko użytkownicy będą tego chcieli, to właśnie tak się stanie.

Trzeba powiedzieć, że od końca 1998 r. (początek przedsięwzięcia Project Monterey) do dzisiaj Linux wzmacnia ciągle swoją pozycję jako system, który może z powodzeniem obsługiwać aplikacje biznesowe. IBM też się do tego przyczynił promując takie systemy operacyjne, jak SuSE Linux dla komputerów typu "mainframe" i Red Hat Linux dla serwerów intelowskich. To chyba właśnie dlatego prace nad systemem AIX dla serwerów intelowskich uległy spowolnieniu.

Zainteresowanie firmy Sun systemem Solaris dla platformy intelowskiej wydaje się też maleć. Ostatnią dostępną wersją obsługującą komputery intelowskie ma być Solaris 8. Sun oferuje od niedawna system operacyjny Solaris 9 (który można jednak instalować wyłącznie na komputerach z procesorami SPARC).

Wygląda więc na to, że HP jest jedyną firmą, która tak poważnie zaangażowała się w opracowanie systemu operacyjnego Unix dla komputerów z procesorami Itanium.

HP-UX 11i Version 1.6 zawiera kilka rozwiązań, których nie znajdziemy w systemach instalowanych na serwerach platformy PA-RISC. Chodzi między innymi o takie opcje jak możliwość dynamicznego strojenia jądra i funkcja MxN. Ta pierwsza (dynamiczne dostosowywanie jądra) pozwala administratorowi stroić w odpowiedni sposób jądro systemu (możliwość konfigurowania 25 parametrów) i przesuwać zasoby bez konieczności powtórnego uruchamiania komputera. Funkcja MxN jest używana do zarządzania tymi aplikacjami, które cechuje wielowątkowość (aplikacje oparte na technologii Java i telekomunikacyjne).

Gdy aplikacja jest obsługiwana przez wiele procesorów, system operacyjny oferuje dodatkowo jeden obraz systemu i rozwiązanie znane pod nazwą koligacja (co oznacza, że aplikacje Linux można uruchamiać na komputerach platformy HP-UX, nie wprowadzając do nich żadnych zmian).

System HP-UX 11i Version 1.6 można oczywiście instalować na komputerach wieloprocesorowych (do 64 procesorów). Oprogramowanie obsługuje następujące technologie: IPSec, IPv4, IPv6 i Active Directory (wykorzystując protokół LDAP - Lightweight Directory Access Protocol).

Inaczej niż systemy obsługujące komputery platformy PA-RISC, HP-UX 11i Version 1.6 nie oferuje funkcji pozwalającej partycjonować indywidualne procesory. HP-UX 11i Version 1.6 jest już dostępny i kosztuje 3000 USD (za jeden układ CPU).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200