HP: RFID do lokalizowania sprzętu w centrach danych

W dużych centrach danych ustalenie właściwego stelażu i półki zawierającej urządzenie, przeznaczone do pracy w różnych, zmieniających się projektach, jest często zadaniem bardzo czasochłonnym. Według HP istnieją łatwe sposoby automatyzacji takich zadań.

Firma podała kilka szczegółów o testowanych przez nią systemie, który używa technologii RFID do monitorowania i śledzenia przemieszczania zasobów sprzętowych w centrach danych.

System HP wykorzystuje czytniki i metki RFID do inwentaryzacji indywidualnych serwerów i wyposażenia sieciowego, jak również otoczenia serwerów i pamięci masowych. Monitoruje on, kiedy urządzenia są montowane lub usuwane ze stelaży i może zapewniać dane opisujące historię przemieszczania poszczególnych urządzeń.

Zobacz również:

Każde urządzenie wyposażone jest w metkę RFID, a każdy stelaż w czytniki RFID. Czytnik monitoruje wszystkie półki stelaża i wszystkie umieszczone w nich zasoby z dokładnością do 1U. Jeżeli router lub serwer zostanie wyłączony z użytku, to nadal może być wykryty i zlokalizowany, jeśli wyposażony został w metkę RFID.

Technologia ta ma pomóc zarządzającym centrami danych w poprawieniu dokładności inwentaryzacji sprzętu, co zwiększa zarówno bezpieczeństwo jak i redukuje koszty audytów. W wielu centrach danych stosuje się ręczne metody inwentaryzacji, które są czasochłonne i podatne na omyłki nawet wtedy, gdy stosuje się kody paskowe.

W systemie HP stelaże stają się 'samozarządzajacymi' jednostkami, ponieważ czytnik rozpoznaje zarówno wyjęcie jak i włożenie urządzenia do stelażu, które niekoniecznie musi być podłączone i wykryte przez sieć, i przekazuje te informacje do aplikacji zaplecza zarządzającej zasobami.

Ponadto dane RFID mogą zapewniać dodatkowy poziom informacji, poza typowymi danymi używanymi w aplikacjach zarządzania zasobami, zapewniający wiedzę o rzeczywistej lokalizacji i połączeniach z innym wyposażeniem sieci, które to dane w typowych systemach są zazwyczaj wirtualne, wprowadzane na zasadzie domniemania lub ręcznie.

HP nie podał jeszcze ceny takiego systemu. Koncern nie jest jedynym dostawcą pracującym na takim rozwiązaniem. Podobne narzędzia RFID oferuje również Sun.