HP Inc. znów odrzuca "zaloty" Xeroksa

Zarząd HP Inc po raz kolejny odrzucił ofertę przejęcia, złożoną przez Xeroksa. Firma ponownie zarzuca rywalowi znaczące niedoszacowanie swojej wartości.

W poniedziałek, 6 stycznia, wiceprezes i CEO Xeroksa, John Visentin poinformował akcjonariuszy HP Inc. o zabezpieczeniu wystarczającej ilości środków niezbędnych do przejęcia tej firmy. Ta odpowiedziała na zapowiedzi Visentina otwartym listem, podpisanym przez Enrique Loresa, CEO i dyrektora generalnego oraz Chipa Bergha, prezesa zarządu firmy.

Odpowiedź jest krótka i brzmi:

"Podkreślamy, że zarząd HP skupia się na tworzeniu długoterminowej wartości dla akcjonariuszy HP. Państwa pismo datowane na 6 stycznia 2020 r., dotyczące finansowania nie porusza kluczowej kwestii – że propozycja Xerox znacznie nie doszacowuje HP – i nie jest podstawą do dyskusji.”

„Zarząd HP pozostaje zaangażowany w promowanie najlepiej pojętego interesu wszystkich akcjonariuszy HP i wykorzystywanie szans, które przynoszą najwięcej wartości” – czytamy w liście.

Zobacz również:

  • Matryca OLED w laptopie - ważna innowacja czy zbędny wydatek?
  • Ten ruch Muska pokazuje, że liczy się on z możliwością rychłego przejęcia Twittera

Jak Xerox HP Inc. przejmował

Xerox pierwszą ofertę zakupu HP Inc. złożył w listopadzie 2019 r. Koncern był gotów wyłożyć na ten cel kwotę ok. 33,5 miliarda dolarów – 22 dolary za akcję, z czego 77 proc. w gotówce i 23 proc. w akcjach.

HP Inc. odrzuciło wówczas tę propozycję, uznając ją za zbyt niską. Przedstawiciele HP Inc. kwestionowali również kondycję finansową rywala, zwracając uwagę na jego pogarszające się wyniki finansowe – spadek przychodów z 10,2 mld USD w 2018 r. do 9,2 mld w 2019. Xerox w reakcji zagroził, że w razie braku porozumienia na poziomie zarządów będzie forsował umowę, kierując ofertę bezpośrednio do udziałowców HP Inc. Tak jak w wiadomości Johna Visentina z 6 stycznia br.

Wątpliwości budziło również to, czy Xeroksowi uda się zgromadzić tak wielką kwotę. Wartość rynkowa HP Inc. wynosi bowiem obecnie ok. 30 mld dolarów, podczas gdy kapitalizacja Xeroksa to ok. 7,7 mld. USD.

Xerox zapewnia teraz, że pozyskał finansowanie transakcji przejęcia HP Inc. dzięki kredytom udzielonym przez banki Citi, Mizuho i Bank of America na kwotę 24 mld dolarów.

Byłby to największy w historii kredyt udzielony spółce z sektora technologicznego, o 4 mld większy od kredytu przyznanego IBM na zakup Red Hat Inc w 2018 r.

Zaletą fuzji, podkreślaną przez Xeroksa, są możliwe do osiągnięcia oszczędności na wspólnych kosztach operacyjnych, szacowane przez firmę na 2 mld dolarów rocznie, jak również wzrost przychodów o 1,5 mld dol. w perspektywie trzech lat. (Xerox już przechodzi program ograniczania wydatków 640 mln dol, a HP Inc. zapowiedziało ograniczenie zatrudnienia o 9 tys. osób do 2022 r).

Jak jednak widać po reakcjach kierownictwa HP Inc., nie przekonuje ich ta argumentacja.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200