HP Inc. ma nowego dyrektora zarządzającego w Polsce

Od 1 października 2020 w fotelu dyrektora zarządzającego HP Inc. Polska zasiądzie Andrzej Sowiński. To ciekawy transfer znanego menedżera IT, który do czerwca 2020 budował od wielu lat sukces sprzedażowy Lenovo w Polsce. Czy teraz zapowiada się jeszcze ostrzejsza gra w segmencie komputerów osobistych?

Andrzej Sowiński zastąpi u sterów HP Inc. dotychczasowego dyrektora zarządzającego, Marcina Olszewskiego. Olszewski firmą kierował od 2017 r., obejmując posadę po 14 latach pracy na stanowisku dyrektora zarządzającego Fujitsu w regionie Europy Wschodniej (Polska, Czechy, Słowacja, Węgry) i prezesa Fujitsu w Polsce.

HP Inc. ma nowego dyrektora zarządzającego w Polsce

Andrzej Sowiński

Objęcie kierowniczego stanowiska w polskim HP Inc. nie jest pierwszym doświadczeniem Andrzeja Sowińskiego z tą organizacją. W latach 2000-2009 był bowiem dyrektorem generalnym Personal Systems HP na polskim rynku. Ten menedżer może pochwalić się ogromnym stażem w branży IT (30 lat) i wielkimi sukcesami organizacji, w których przejmował stery.

Zobacz również:

Przez ostatnich 9 lat mocno pracował na wyniki Lenovo w Polsce, zwiększając udział marki na polskim rynku ponad dziesięciokrotnie, szczególnie w segmencie komputerów osobistych. Kierował też poszerzaniem organizacji o nowe produkty, takie jak Motorola i Data Center Group. 26 czerwca 2020 dotychczasowy dyrektor poinformował oficjalnie o swoim odejściu z Lenovo Polska. Po 3 miesiącach oficjalnie obejmie stanowisko zarządcze w HP Inc.

Sowiński odszedł z Lenovo w czerwcu 2020 r. Zostawił firmę w świetnej kondycji. W skali globalnej, jak prognozują analitycy rynku IT, Lenovo stale zmniejsza dystans do lidera w segmencie komputerów osobistych, HP. Według ekspertów

w III kwartale tego roku Lenovo osiągnie największy wzrost dostaw wspomnianych urządzeń w porównaniu do głównych graczy, tym samym może zająć pozycje wicelidera światowych rankingów.

Trudno przekładać oczywiście sukces globalny na działania kadry kierowniczej w regionie, niemniej jednak i w Polsce widać od lat konsekwentny wzrost udziałów rynkowych Lenovo. Wg danych firmy doradczej MDP, która specjalizuje się w analizie rynku przetargów publicznych na sprzęt IT, od kilku lat na podium lidera rynku zamówień publicznych stają trzy firmy - Dell, HP i Lenovo, które co kilka kwartałów zamieniają się miejscami.

W 2018 roku najwyższą zdolność do wygrywania przetargów publicznych w 2018 roku miał Dell. Na drugim miejscu pod względem skuteczności była firma HP, na trzecim Lenovo. W 2019 roku liderem był Dell, ale na drugim miejscu (w kategorii PC+notebooki, czyli największych wolumenowo grup produktów) – Lenovo, a za nim HP.

Takie dane pokazują, że Lenovo skutecznie depcze po piętach konkurencji. Czy teraz HP Inc., prowadzone ręką Andrzeja Sowińskiego, przetasuje karty na rynku i zawalczy o wyraźną przewagę?


TOP 200