HP EliteBook: na straży bezpieczeństwa danych i aplikacji

Materiał promocyjny Komputer, który ma więcej niż 4 lata podlega znacznie większemu ryzyku naruszenia bezpieczeństwa, niż nowoczesne laptopy z systemem Windows 10 Pro i dodatkowymi zabezpieczeniami sprzętowymi. Menedżerowie IT coraz częściej zdają sobie sprawę, że zwykły program antywirusowy to zbyt mało, aby kompleksowo chronić urządzenia użytkownika końcowego.

Złośliwe oprogramowanie, które instaluje się przez przeglądarki, albo ransomware rozsyłane w wiadomościach e-mail, to powszechnie spotykane incydenty sieciowe. Nawet jeśli skuteczność pakietów zabezpieczeń ocenia się na poziomie >99%, średnie i duże firmy w większym stopniu narażone są na mniej oczywiste zagrożenia w postaci ataków ukierunkowanych, włamań do BIOS-u albo kradzieży wzrokowej. W rezultacie działy IT potrzebują mocnego wsparcia ze strony producentów sprzętu, aby skuteczniej opierać się różnego rodzaju zagrożeniom, a w przypadku wykrycia naruszenia, łatwo i sprawnie przywrócić komputer do działania.

Wsparcie ze strony sprzętu

Laptopy HP EliteBook wyposażane są w szereg komplementarnych zabezpieczeń sprzętowych, które sprawiają, że komputer potrafi przeciwstawić się złośliwemu oprogramowaniu. W praktyce mechanizmy HP Sure Start, HP Sure Run czy HP Sure Recover wdrażają więc w życie ideę „samonaprawiającego się” komputera.

Zabezpieczenie sprzętowe HP Sure Start Gen4 chroni oprogramowanie układowe (BIOS) komputera, automatycznie przywracając jego bezpieczną kopię w przypadku ataku sieciowego (malware, rootkit) albo zwykłego uszkodzenia. HP Sure Run zapewnia ciągłość działania kluczowych aplikacji i procesów nawet wówczas, gdy złośliwe oprogramowanie próbuje je zatrzymać. Oprogramowanie na bieżąco chroni krytyczne procesy systemu operacyjnego, w tym programu antywirusowego i zapory sieciowej, restartując je w przypadku próby modyfikacji przez atakującego. Jeśli mimo wszystko atak powiedzie się, narzędzie HP Sure Recover pomaga przywrócenie systemu operacyjnego i danych do działania, korzystając z obrazu systemu zapisanego na serwerze zarządzającym.

Najwyższy poziom zabezpieczeń gwarantuje wbudowany układ HP Endpoint Security Controller, który wymusza i kontroluje działanie funkcji HP Sure Start i HP Sure Run. W małych firmach zarządzanie zabezpieczeniami może odbywać się lokalnie, przy użyciu oprogramowania HP Client Security Manager. Dla średnich i dużych firm HP udostępniło wtyczkę HP Manageability Integration Kit Gen2 dla programu Microsoft System Center Configuration Manager (SCCM), która pozwala na zdalne zarządzanie zabezpieczeniami komputerów pracowników oraz przywracanie systemu z obrazu, z wykorzystaniem funkcji HP Sure Recover.

W tym miejscu warto wspomnieć, że zabezpieczenia dostarczane w nowych laptopach HP potrafią przejąć niektóre funkcje oprogramowania antywirusowego. Narzędzie HP Sure Click pomaga zabezpieczyć komputer przed złośliwym oprogramowaniem rozpowszechnianym na stronach internetowych oraz w plikach PDF, o ile te wyświetlane są w oknie przeglądarki. Aplikacja uruchamia przeglądarkę w izolowanym, wirtualnym kontenerze, przechwytując malware i usuwając je z komputera tak szybko, jak pracownik kończy przeglądanie internetu.

Kradzież wzrokowa

Do mniej oczywistych zagrożeń czyhających na użytkowników laptopów zalicza się kradzież wzrokową (visual hacking). Z badań przeprowadzonych przez Ponemon Institute na zlecenie firmy 3M wynika, że kradzież wzrokowa jest łatwa, a działający potajemnie w kilku korporacyjnych biurach haker był w stanie przechwycić chronione dane w aż 88% podjętych próbach. W niemal połowie prób atakujący, przypomnijmy - tylko podglądając ekrany pracowników, był w stanie uzyskać ściśle tajne informacje firmowe w czasie nie dłuższym niż 15 minut.

Nic dziwnego, że dla wielu prywatność wizualna staje się dzisiaj priorytetem. Podglądanie ekranu przez współpracowników czy osoby trzecie może prowadzić do poważnego naruszenia wrażliwych lub poufnych danych, w tym danych osobowych (RODO) i poświadczeń logowania.

Firma HP wyposaża swoje laptopy EliteBook w opcjonalny, wbudowany filtr prywatyzujący HP Sure View Gen2, który chroni treści wyświetlane na ekranie urządzenia przed wzrokiem postronnych osób. Kiedy włączony, HP Sure View zmniejsza podświetlenie matrycy LCD i zawęża kąty widzenia w taki sposób, aby tylko osoba znajdująca się bezpośrednio przed monitorem mogła odczytać wyświetlane na nim treści. Wraz z HP Sure View znika więc potrzeba stosowania dodatkowych, mało wygodnych filtrów w formie akcesoriów.

Portfolio produktowe

HP oferuje przemyślaną strategię i portfolio rozwiązań chroniących urządzenia, tożsamość i dane w całej organizacji. Linia notebooków HP EliteBook 800 cechuje się estetycznym wzornictwem i łatwością zarządzania. Komputery wyposażone są w mocny procesor Intel Core i7 vPro, system Windows 10 Pro, bogate narzędzia współpracy oraz sprzętowe zabezpieczenia HP. Wbudowana przesłona na obiektyw kamery HP Privacy Camera pomaga upewnić się, że nikt niepowołany nie będzie podglądał pracowników w trakcie korzystania z internetu.

HP EliteBook: na straży bezpieczeństwa danych i aplikacji

Notebooki HP EliteBook serii 800 dostępne są w dwóch typach obudowy do wyboru: tradycyjnego laptopa lub wersji konwertowanej x360. Laptopy te doskonale sprawdzą się w podróży i pracy w terenie. Niewielki rozmiar i wytrzymałe materiały gwarantują bezproblemową pracę w każdych warunkach. Urządzenia x360 oferują zaś dużą wszechstronność i wydajność w każdym z czterech trybów pracy: laptopa, namiotu, tabletu i multimediów. Ten ostatni jest doskonały do strumieniowania filmów, bowiem w odwróconej konfiguracji ekran laptopa znajduje się na pierwszym planie przed pracownikiem.

Uzupełnienie oferty stanowią konwencjonalne laptopy serii EliteBook 1050 oraz EliteBook 1040 G5 – drugie z wydajnym procesorem Intel Quad Core H, opcjonalnym ekranem HP Sure View, zestawem sprzętowych zabezpieczeń oraz czytnikiem linii papilarnych.

Bezpieczny i zarządzalny komputer PC to mniejszy problem dla menedżera IT. Bez przerw i dramatów, gdy firma może działać 24 /7. Dodatkowa, sprzętowa warstwa zabezpieczeń w komputerach HP EliteBook uzupełnia ochronę urządzeń pracowników, realizowaną dotychczas wyłącznie na poziomie programu antywirusowego. Wbudowane rozwiązania zmniejszają kłopot związany z migracją z systemu Windows 7 do Windows 10 oraz gwarantują łatwe i szybkie przywracanie komputera do działania po ataku lub awarii. Dobrze dobrany sprzęt, wyposażony w sprzętowe funkcje zabezpieczeń, mechanizmy uwierzytelniania biometrycznego i wspomagany stale aktualizowanym systemem Windows 10, umożliwia firmom właściwą ochronę komputerów przed aktualnymi zagrożeniami.