HP EliteBook: małe firmy mogą garściami czerpać z zabezpieczeń klasy biznes

W gronie małych firm świadomość zagrożeń i łatwość stosowania rozwiązań z zakresu bezpieczeństwa jest wyraźnie niższa, niż u ich większych konkurentów. Nie znaczy to, że są na straconej pozycji. Wybierając laptopy HP Elite z dodatkowymi zabezpieczeniami sprzętowymi i systemem Windows 10, mogą one korzystać z środków ochrony danych i urządzeń zarezerwowanych dotychczas dla największych przedsiębiorstw.

Z perspektywy bezpieczeństwa, przestarzały komputer to tykająca bomba. Z badania redakcyjnego Computerworld „Device as a Service” przeprowadzonego na zlecenie firmy HP wynika, że przeciętny okres eksploatacji (wymiany) komputerów osobistych w przedsiębiorstwach wynosi 4 lata lub więcej (razem 67% wskazań). Problem ten w jeszcze większym stopniu dotyka mikro i małych firm, które nagminnie korzystają z przestarzałych urządzeń, ze starszymi wersjami Windows i bez współcześnie stosowanych narzędzi zabezpieczeń takich jak układ szyfrowania TPM albo biometryczne narzędzia uwierzytelniania.

Narzędzie HP Multi-Factor Authenticate pomaga zwiększyć bezpieczeństwo dostępu do danych i aplikacji komputera poprzez wdrożenie mechanizmów wieloskładnikowe uwierzytelniania. Chodzi o to, aby pracownik, poza standardowym loginem i hasłem musiał potwierdzić swoją tożsamość w jeszcze inny sposób, najczęściej z wykorzystaniem biometrii. HP Multi-Factor Authenticate obsługuje funkcje rozpoznawania twarzy i odcisków palca. Pracownik może łączyć metody uwierzytelniania, w zależności od oczekiwanego poziomu bezpieczeństwa.

HP EliteBook: małe firmy mogą garściami czerpać z zabezpieczeń klasy biznes

Bezpieczeństwo wsparte sprzętem

Ataki hakerskie, zaszyfrowanie komputera przez ransomware, włamanie do BIOS, a nawet kradzież wizualna danych przez podglądanie ekranu mogą zdarzyć się każdemu. Od dawna wiadomo, że program antywirusowy to zbyt mało, aby kompleksowo chronić urządzenia pracowników. Z tego powodu laptopy HP EliteBook wyposażane są w szereg komplementarnych zabezpieczeń sprzętowych, które sprawiają, że komputer potrafi przeciwstawić się złośliwemu oprogramowaniu, a nawet naprawić się samoczynnie, w przypadku gdy taki atak lub awaria będą miały miejsce.

Zabezpieczenie sprzętowe HP Sure Start Gen4 chroni oprogramowanie układowe (BIOS) komputera, automatycznie przywracając jego bezpieczną kopię w przypadku ataku sieciowego (malware, rootkit) albo zwykłego uszkodzenia. HP Sure Run zapewnia ciągłość działania kluczowych aplikacji i procesów nawet wówczas, gdy złośliwe oprogramowanie próbuje je zatrzymać, zaś HP Sure Recover pozwala przywrócić system operacyjny i dane użytkownika do działania, korzystając z zapisanego wcześniej obrazu systemu.

Pieczę nad działaniem tych mechanizmów sprawuje wbudowany w notebooka sprzętowy układ HP Endpoint Security Controller. W małych firmach zarządzanie zabezpieczeniami może odbywać się lokalnie, przy użyciu oprogramowania HP Client Security Manager. W większych - zdalnie, za pomocą wtyczki dla Microsoft System Center Configuration Manager (SCCM).

Funkcje dostępne w laptopach HP potrafią przejąć niektóre funkcje oprogramowania antywirusowego. Narzędzie HP Sure Click pomaga zabezpieczyć komputer przed złośliwym oprogramowaniem rozpowszechnianym na stronach internetowych oraz w plikach PDF, o ile te wyświetlane są w oknie przeglądarki. Aplikacja uruchamia przeglądarkę w izolowanym, wirtualnym kontenerze, przechwytując malware i usuwając je z komputera tak szybko, jak pracownik kończy przeglądanie internetu. HP Sure Click nie zastępuje programu antywirusowego, ale zauważalnie rozszerza zakres ochrony komputera.

HP EliteBook: małe firmy mogą garściami czerpać z zabezpieczeń klasy biznes

Kradzież wzrokowa

Do mniej oczywistych zagrożeń czyhających na użytkowników laptopów zalicza się kradzież wzrokową (visual hacking). Nikt nie lubi wścibskiego wzroku innych pasażerów w trakcie podróży samolotem. W biurze zaś podglądanie ekranu przez współpracowników czy osoby trzecie może prowadzić do poważnego naruszenia wrażliwych lub poufnych danych, w tym danych osobowych (RODO) i poświadczeń logowania.

Z badań przeprowadzonych przez Ponemon Institute na zlecenie firmy 3M wynika, że kradzież wzrokowa jest łatwa, a działający potajemnie haker był w stanie przechwycić chronione dane w aż 88% podjętych próbach. W niemal połowie prób atakujący, przypomnijmy - tylko podglądając ekrany pracowników, był w stanie uzyskać ściśle tajne informacje firmowe w czasie nie dłuższym niż 15 minut. HP ma na to odpowiedź.

Firma wyposaża swoje laptopy EliteBook w opcjonalny, wbudowany filtr prywatyzujący HP Sure View Gen2, który chroni treści wyświetlane na ekranie urządzenia przed wzrokiem postronnych osób. Kiedy włączony, HP Sure View zmniejsza podświetlenie matrycy LCD i zawęża kąty widzenia w taki sposób, aby tylko osoba znajdująca się bezpośrednio przed monitorem mogła odczytać wyświetlane na nim treści. Wraz z HP Sure View znika więc potrzeba stosowania dodatkowych, mało wygodnych filtrów w formie akcesoriów.

Portfolio produktowe

HP oferuje bogatą gamę komputerów przenośnych EliteBook skierowanych dla różnej wielkości firm, o różnych budżetach, wyposażonych w zabezpieczenia chroniące tożsamość i dane użytkowników. Linia notebooków HP EliteBook 800 cechuje się estetycznym wzornictwem i łatwością zarządzania. Komputery wyposażone są w mocny procesor Intel Core i7 vPro, system Windows 10 Pro, bogate narzędzia współpracy oraz sprzętowe zabezpieczenia HP. Wbudowana przesłona na obiektyw kamery HP Privacy Camera pomaga upewnić się, że nikt niepowołany nie będzie podglądał pracowników w trakcie korzystania z internetu. Notebooki HP EliteBook serii 800 dostępne są w dwóch typach obudowy do wyboru: tradycyjnego laptopa lub wersji konwertowanej x360. Laptopy te doskonale sprawdzą się w podróży i pracy w terenie. Niewielki rozmiar i wytrzymałe materiały gwarantują bezproblemową pracę w każdych warunkach. Urządzenia x360 oferują zaś dużą wszechstronność i wydajność w każdym z czterech trybów pracy: laptopa, namiotu, tabletu i multimediów. Ten ostatni jest doskonały do strumieniowania filmów, bowiem w odwróconej konfiguracji ekran laptopa znajduje się na pierwszym planie przed pracownikiem.

Uzupełnienie oferty stanowią konwencjonalne laptopy serii EliteBook 1050 oraz EliteBook 1040 G5 – drugie z wydajnym procesorem Intel Quad Core H, opcjonalnym ekranem HP Sure View, zestawem sprzętowych zabezpieczeń oraz czytnikiem linii papilarnych.

Duży wybór komputerów z rodziny HP EliteBook sprawia, że właściciele znajdą najlepsze rozwiązanie dopasowane do potrzeb i budżetu. Nawet małe firmy, o ograniczonych zasobach finansowych, nie muszą teraz rezygnować z zabezpieczeń klasy biznes. Dobrze dobrany sprzęt, wyposażony w sprzętowe funkcje zabezpieczeń, mechanizmy uwierzytelniania biometrycznego i wspomagany stale aktualizowanym systemem Windows 10, umożliwia przedsiębiorstwom właściwą ochronę komputerów przed aktualnymi zagrożeniami. Twoja mała firma również może działać 24/7. Bez przerw, bez dramatu.