HP BladeSystem Matrix - zintegrowana platforma obliczeniowa

Konwergentna i zintegrowana platforma obliczeniowa HP BladeSystem Matrix jest przeznaczona dla dużych centrów danych, gdzie administrator musi panować nad dużą liczbą serwerów, systemów pamięci masowych oraz elementów sieciowych. Jej główną zaletą jest automatyzacja zadań i usług, umożliwiająca m.in. dynamiczne alokowanie zasobów i szybką budowę środowiska obliczeniowego według bieżących potrzeb.

W skład platformy wchodzi produkowany przez HP sprzęt i oprogramowanie: serwery, pamięci masowe, urządzenia sieciowe, aplikacje i inne rozwiązania stosowane w dużych ośrodkach obliczeniowych. Najważniejsze jej elementy to: RPD (Rapid-Deployment Software), oprogramowanie Microsoft Active Directory, narzędzia do wirtualizowania serwerów (VMware, XenServer lub Microsoft Hyper-V), serwery kasetowe instalowane w obudowach typu HP BladeSystem c-Class i pamięci masowe HP StorageWorks EVA Fibre Channel. Całością można zarządzać z jednego centralnego miejsca za pomocą interfejsu HP Insight Orchestration, pozwalającego na szybkie wdrażanie aplikacji i optymalizację pracy całej infrastruktury.

Oprogramowanie Insight Orchestration pracuje przy użyciu szablonów budowanych przez administratora, wykorzystując prostą metodę "przeciągnij-i-upuść". Administrator może szybko włączać do pracy serwery, łączyć je w grupy oraz przenosić je z jednej grupy do drugiej. Można w ten sposób zarządzać zarówno fizycznymi serwerami, jak i wirtualnymi. Istnieje też możliwość dodawania nowych systemów pamięci masowych i konfigurowania ich stosownie do zmieniających się wymagań aplikacji, które są uruchamiane w centrum danych.

Zobacz również:

Samoobsługowy portal wchodzący w skład platformy Matrix potrafi dynamicznie alokować zasoby i budować całe środowisko obliczeniowe w ciągu kilkudziesięciu minut. Ważną zasadą pracy platformy jest to, że wszystkie zasoby są przydzielane na żądanie, a gdy usługa zostanie zakończona - zasoby są zwalniane i przywracane z powrotem do ogólnej puli do następnego wykorzystania. Dzięki temu wszystkie zasoby są wykorzystywane optymalnie.

Warstwa sprzętowa

Warstwa sprzętowa platformy składa się z oferowanych przez HP produktów, takich jak systemy pamięci masowych EVA4400 i serwery kasetowe BladeSystem c7000. Serwery i pamięci masowe komunikują się za pośrednictwem przełączników FC (sieć SAN) i przełączników Ethernet. Są to moduły instalowane w tych samych obudowach, w których znajdują się serwery kasetowe z portami Ethernet 10 Gb/s i FC 8 Gb/s.

HP oferuje razem z platformą Matrix nowe systemy pamięci masowej SAN. Należą do nich rozwiązania linii P4000 firmy LeftHand (którą HP przejął w 2008 r.) oraz kilka innych systemów pamięci masowych, przeznaczonych do współpracy z wirtualnymi serwerami: HP StorageWorks SB40, oprogramowanie P4000 Virtual SAN Appliance oraz HP StorageWorks 600 Modular Disk System.

HP BladeSystem Matrix - zintegrowana platforma obliczeniowa
W skład testowanej platformy HP BladeSystem Matrix wchodziły dwie obudowy c-Class, pięć serwerów kasetowych, dwie macierze dyskowe EVA 4400 SAN, dwa przełączniki FC 8 Gb/s i przełącznik HP ProCurve 5406zl, obsługujący cztery połączenia Ethernet 10 Gb/s oraz kilkanaście połączeń Ethernet 1 Gb/s. Wszystkie te elementy tworzyły rdzeń platformy. Do tego dochodzi jeszcze kilka serwerów ProLiant DL 360 G5 (obsługujących usługi Microsoft Active Directory) i serwer HP ProLiant obsługujący pakiet RDP (Rapid Deployment Pack). Jednym z najważniejszych elementów platformy jest oprogramowanie HP Insight, w skład którego wchodzi narzędzie Insight Orchestration.

Samodzielne konfigurowanie i uruchamianie całej platformy nie należy do najłatwiejszych zadań. Decydując się na taki krok, użytkownik musi znać każdy produkt wchodzący w skład platformy, w przeciwnym razie może mieć poważne problemy z wdrożeniem rozwiązania. Na szczęście HP instaluje od razu cały zamówiony sprzęt w szafach i po dostarczeniu go na miejsce inżynier HP uruchamia platformę i integruje ją z centrum danych.


TOP 200