HP BladeSystem Matrix - zintegrowana platforma obliczeniowa

Oprogramowanie Insight Orchestration wyświetla administratorowi dwie podstawowe informacje o stanie serwerów. Pierwsza pokazuje fizyczne i wirtualne serwery funkcjonujące w ramach platformy, druga - wirtualne serwery, wskazując także, na których fizycznych serwerach są one skonfigurowane. Fizyczne serwery można grupować, definiując na przykład, że w grupie A znajdują się serwery z procesorami intelowskimi, w grupie B serwery z procesorami AMD, w grupie C serwery kasetowe Windows, a w grupie D serwery kasetowe pełniące rolę hostów VMware ESX itp. (kryteria definiuje sam administrator).

Uruchamianie platformy

Po skonfigurowaniu warstwy sprzętowej należy uruchomić oprogramowanie Insight Orchestration Designer z interfejsem pracującym w trybie "przeciągnij-i-upuść". Można wtedy w ciągu kilkunastu minut skonfigurować platformę i zdefiniować wiele szablonów, które są niezwykle przydatne przy bieżącym zarządzaniu całym środowiskiem, ponieważ automatyzują wiele rutynowych zadań, normalnie zajmujących dużo czasu.

Zobacz również:

  • Wielka inwestycja Atmana w przetwarzanie danych
  • AI ma duży apetyt na prąd. Google znalazł na to sposób
  • OpenAI rozważa stworzenie własnych układów scalonych AI

Insight Orchestration Designer konfiguruje serwery zgodnie z dostępnymi szablonami. Jeśli serwer pracuje np. pod kontrolą oprogramowania VMware, Insight Orchestration Designer odwołuje się do programu vCenter (który dostarcza mu niezbędnych danych), i następnie automatycznie buduje nowy wirtualny serwer. Jeżeli ma to być fizyczny serwer, Insight Orchestration Designer komunikuje się z procesorem HP ILO zarządzającym danym kasetowym serwerem, który dostaje polecenie wykonania operacji Preboot eXecution Environment (PXE).

Wszystkie te zadania są wykonywane automatycznie i w tle, a rola administratora sprowadza się do naciśnięcia przycisku "Go". Dlatego skonfigurowanie serwera pracującego pod kontrolą systemu operacyjnego Linux oraz takich aplikacji, jak serwer WWW i serwer bazy danych, trwa w przypadku tej platformy nie dłużej niż 20 min. Kolejne serwery można konfigurować równie szybko, uruchamiając na nich (przy użyciu gotowych szablonów) nowe usługi.

W przypadku platformy Matrix dużą rolę odgrywają usługi wirtualizacji, którymi zarządza HP Insight Capacity Advisor. Jest to oprogramowanie, które pozwala administratorowi łatwo projektować środowisko wirtualne, spełniające wymogi stawiane przez aplikacje uruchamiane w centrum danych.

HP BladeSystem Matrix - zintegrowana platforma obliczeniowa
Capacity Advisor pracuje podobnie jak narzędzie Capacity Planner stosowane w środowiskach VMware. Pozwala monitorować fizyczne zasoby platformy (układy CPU, pamięci RAM, sieć, dyski twarde, układy I/O) i tworzyć na podstawie zebranych w ten sposób danych raporty. Bardzo przydatna jest tu opcja Smart Solver. Administrator posługując się nią, może budować próbne środowiska pracy i testować je, badając, czy spełniają określone kryteria, zanim przystąpi do ich wdrożenia.

Nieco gorzej przedstawia się sprawa z systemami pamięci masowych EVA, ponieważ Insight Orchestration nie współpracuje tu już tak dobrze z narzędziami zarządzającymi takimi pamięciami i administrator musi wykonywać niektóre zadania sam. Uwaga ta dotyczy np. tworzenia jednostek LUN, które to zadanie spada na administratora. HP obiecuje, że kolejne wersje platformy będą realizować automatycznie również i takie operacje.

Przenoszenie serwerów

Oprogramowanie Insight Orchestration współpracuje z narzędziami X2X, wchodzącymi w skład pakietu HP Insight Manager, dlatego administratorzy mogą przenosić wirtualne serwery na serwery fizyczne (i odwrotnie). Oprogramowanie może przy tym konwertować wirtualne serwery (przenosząc je między środowiskami wirtualnymi, którymi zarządzają różni nadzorcy).

Można w ten sposób np. przenieść (migracja) wirtualną maszynę Windows Server 2003 ze środowiska VMware na fizyczny serwer kasetowy. Cały taki proces trwał ok. 30 min i nie sprawił żadnych kłopotów.


TOP 200