HGST twierdzi – mamy najszybszą na świecie pamięć SSD

Hitachi Global Storage Technologies (HGST; firma zależna od Western Digital) zademonstrowała kilka dni temu w San Jose (Kalifornia, USA) na targach Flash Memory Summit 2014 nowatorską pamięć masową bazującą na układach scalonych, twierdząc iż jest to obecnie najszybsze na świecie tego typu rozwiązanie, pracujące dużo wydajniej od tradycyjnych pamięci NAND/flash.

Urządzenie zawiera interfejs PCIe i jak twierdzi jego producent, jest w stanie wykonywać w ciągu jednej sekundy 3 mln operacji I/O (parametr IOPS) podczas operacji sekwencyjnego odczytywania danych (bloki o długości 512 bajtów).

HGST informuje, że czas oczekiwania na dane (operacja random read) nie przekracza w przypadku tej pamięci 1,5 mikrosekundy. HGST osiągnęła tak doskonałe wyniki łącząc w zaprezentowanym urządzeniu opracowane przez siebie rozwiązania sprzętowe oraz programistyczne. I tak firma stosuje w urządzeniu firmowy protokół oraz nowy rodzaj nieulotnej pamięci. Są to układy pamięci typu Phase Change Memory o pojemności 1 Gb, wytwarzane przy użyciu technologii 45nm, a urządzenie (pamięć SSD) ma postać karty PCIe Gen2 x4.

Firma opracował rozwiązanie we współpracy z naukowcami pracującymi w University of California (San Diego; USA). Twierdzą oni, że pamięć pracuje tak szybko, że czas oczekiwania na dane nie przekracza w wielu przypadkach wartości jednej mikrosekundy. To osiągnięcie, jakim nie może się pochwalić żadna z dostępnych obecnie na rynku pamięci SSD opartych na układach NAND/flash.


TOP 200