HD DVD znów na prowadzeniu?

Urządzenia obsługujące format HD DVD znów są najpopularniejszymi stacjonarnymi odtwarzaczami HD - poinformowała firma analityczna NPD Group. Z jej statystyk wynika, że w drugiej połowie września urządzenia takie stanowiły 53% wszystkich stacjonarnych odtwarzaczy HD, które sprzedano w USA

Statystyki NPD nie obejmują urządzeń, w których odtwarzanie filmów jest funkcją dodatkową - np. konsoli PlayStation3 czy "pecetowych" napędów HD DVD i Blu-ray. Uwzględniane są w nich jedynie stacjonarne odtwarzacze filmowe.

Firma poinformowała, że w dwóch ostatnich tygodniach września odtwarzacze HD DVD stanowiły 53% wszystkich kupionych w USA stacjonarnych odtwarzaczy nowych formatów. Na drugim miejscu uplasowały się urządzenia obsługujące standard Blu-ray (44%), zaś na trzeciej pozycji - rozwiązania hybrydowe, potrafiące odtwarzać obydwa standardy (3%).

Analitycy zwracają uwagę, że w tygodniach poprzedzających analizowany okres odnotowano krótkotrwałe prowadzenie Blu-ray - jednak ich zdaniem było to zjawisko przejściowe, spowodowane premierą kilku nowych urządzeń obsługujących ten standard (zaprezentowano je na wrześniowych targach CEDIA), w tym najtańszego jak dotąd odtwarzacza Blu-ray Sony, kosztującego ok. 500 USD.

Specjaliści z NPD Group prognozują też, że w najbliższych tygodniach pozycja HD DVD może się umacniać - będzie to spowodowane wprowadzeniem na rynek nowego odtwarzacza Toshiby, modelu HD-A3, który kosztować ma ok. 300 USD (będzie to więc najtańszy stacjonarny odtwarzacz HD dostępny na rynku).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200