HD-DVD-R w sklepach w 2006 r.

W przyszłym roku ruszy masowa produkcja nośników HD-DVD-R i HD-DVD-RW, w tym samym czasie, gdy na rynek trafią nagrywarki i napędy HD-DVD. Poinformowali o tym przedstawiciele Toshiby, koncernu wspierającego rozwój tej technologii, pretendującej do miana następcy formatu DVD.

Zdaniem Toshiby, do sprzedaży w przyszłym roku trafią zarówno jednowarstwowe płyty HD-DVD-R zdolne pomieścić do 15 GB danych jak i krążki wielokrotnego zapisu HD-DVD-RW 20 GB. Główną zaletą HD-DVD, zdaniem Toshiby i NEC'a, są niskie koszty produkcji - nośniki te mogą być wytwarzane w tym samym procesie technologicznym, co standardowe DVD. O tytuł następcy DVD format ten rywalizuje z lansowanym m.in. przez firmy Sony i Matsuhita (producent urządzeń marki Panasonic) Blu-ray'em.

HD-DVD-R w sklepach w 2006 r.

Toshiba prezentuje nagrywarkę HD-DVD oraz nośniki HD-DVD-R 15 GB

Struktura HD-DVD i DVD jest podobna, jednak w tym pierwszym formacie dane zapisywane są za pomocą niebieskiego lasera, o węższej wiązce niż laser czerwony używany w DVD. Zastosowanie takiego lasera oznacza, że na nośniku można zapisać więcej danych. Do tej pory problem stanowił jednak barwnik wykorzystany w warstwie magazynującej dane na HD-DVD-R, który nie był wystarczająco czuły, aby stosować na nim niebieski laser. Jak przekonują przedstawiciele Toshiby, problem ten już jednak rozwiązano.

Zobacz również:

  • Nowe dyski twarde WD oferują rekordowe pojemności

Zanim zostanie uruchomiona masowa produkcja nośników HD-DVD-R, ich specyfikacja musi zostać zatwierdzona przez DVD Forum, organizację na rzecz rozwoju formatu DVD. Toshiba przewiduje, że stanie się to w ciągu najbliższych dwóch miesięcy.

Na pierwszych dyskach HD-DVD-R będzie można nagrywać tylko z prędkością 1x, wersja 2x powinna być dostępna za ok. rok. Jak dotąd plany masowej produkcji ogłosiły firmy Hitachi Maxell i Mitsubishi. Wspomniane koncerny opracowują już technologie zwiększenia prędkości nagrywania, jednak jak wynika z udzielanych przez nie informacji, maksymalną prędkością będzie 8x.

Na dyski HD-DVD-R o większej pojemności - dwuwarstwowe płyty 30 GB - trzeba będzie poczekać kilka lat.

Cen wspomnianych nośników jeszcze nie ujawniono.

Jak dotąd nie udało się także zakończyć sukcesem rozmów w sprawie zunifikowania obu konkurujących formatów HD-DVD i Blu-ray w jeden format - informowaliśmy o tym m.in. w tekście "Rozmowy Sony - Toshiba w martwym punkcie".

Więcej informacji: Toshiba.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200