HAWE Telekom modernizuje swoją sieć DWDM

Firma (należąca do grupy Mediatel SA) kupiła w lutym br. od koncernu Huawei za kwotę 2,4 mln nowy system transmisyjny DWDM (Dense Wavelength Division Multiplexing) i obecnie przystąpiła do jego wdrożenia. Prace mają się zakończyć do końca września tego roku.

Zmodernizowanych zostanie ok. 4 tys. km ogólnopolskiej sieci światłowodowej należącej do HAWE Telekom. Dzięki realizacji projektu przepustowość sieci HAWE Telekom zwiększy się do 8Tb/s

Wdrożenie rozpoczęło się od odcinka Poznań – Wrocław oraz Warszawa – Poznań. HAWE Telekom wybuduje również system DWDM na nowych relacjach jak: Wrocław – Poznań, Warszawa – Biała Podlaska oraz Wrocław – Warszawa nową alternatywna drogą.

Zobacz również:

  • Google Fiber testuje 20-gigabitowy internet dla użytkowników domowych z routerami Wi-Fi 7
  • Powstał jeden z najszybszych na świecie akceleratorów aplikacji AI

Jednocześnie, nowy system DWDM pozwoli uzyskać jednorodność w całej sieci światłowodowej, co w efekcie obniży koszty jej utrzymania. Spółka zakończyła już opracowywanie szczegółowego harmonogramu prac instalacyjnych. W chwili obecnej prowadzone są prace przygotowawcze do instalacji zarówno przez spółkę jak i przez dostawcę systemu DWDM.

Zgodnie z umową Huawei zapewni 5-letni serwis systemu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200