Guru internetu ostrzega – sztuczna inteligencja to pułapka

Wiele osób, które przyczyniły się do rozwoju internetu, wypowiada się bardzo krytycznie o sztucznej inteligencji, szczególnie o robiących ostatnio zawrotną karierę chatbotach AI. Dołączył do nich ostatnio Vint Cerf, zwany przez niektórych ojcem internetu.

Vint Cerf odegrał kluczową rolę w opracowaniu jednego z podstawowych protokołów zarządzających internetem. Mowa o protokole TCP/IP, który jest właściwie symbolem internetu. Vint Cerf ostrzega firmy i deweloperów przed pochopnym inwestowaniem w konwersacyjne chatboty AI, takie jak stworzone przez OpenAI oprogramowanie ChatGPT czy stworzone przez Google oprogramowanie Bard. Vint Cerf twierdzi, że chatboty AI określone problemy etyczne, które powinny zostać rozwiązane już obecnie, zanim nie będzie za późno. Należy bowiem pamiętać, że niektóre firmy wykorzystujące nowe technologie – a do takich należą bez wątpienia konwersacyjne boty AI - zrobią wszystko, aby wycisnąć z nich maksymalnie duże zyski, nie oglądając się na kwestie etyczne czy moralne.

Po tym, jak firma OpenAI udostępniła użytkownikom pod koniec zeszłego roku swojego chatbota AI, wiele tuzów przemysłu IT (takich jak Google i Microsoft) dołączyło do niej, przystępując do pracy nad własnymi rozwiązaniami tego typu. Szczególnie ostro wzięła to sobie do serca firma Google obawiając się o to, że oprogramowanie ChatGPT zagrozi jej dominacji na rynku internetowych wyszukiwarek.

Zobacz również:

  • Powstała pięciostopniowa skala mierząca inteligencję rozwiązań AI
  • OneNote będzie mógł czytać notatki pisane odręcznie

Wyścig rozkręcał się na dobre o czym może świadczyć fakt, że tuż przed planowanym wydaniem przez firmę Microsoft nowej wyszukiwarki Bing (stworzonej we współpracy z OpenAI), Google ogłosił swojego chatbota AI, nadając mu nazwę Bard. Działo się to tak szybko, że nawet pracownicy Google krytykowali uruchomienie tego oprogramowania, nazywając to pośpiesznym i nieprzemyślanym do końca krokiem. To tylko świadczy o tym, z jak bardzo chaotycznymi działaniami mamy tu do czynienia i opinia takiego eksperta jak Vint Cert nie powinna być przysłowiowym wołaniem na puszczy.

Microsoft uruchomił nową wyszukiwarkę Bing w zeszłym tygodniu chwaląc się, że ma ona do dyspozycji dużo potężniejszą sztuczną inteligencję, niż ta wspierana przez ChatGPT. Odnowiona wyszukiwarka ma poprawiać odpowiedzi i oferować dodatkowo możliwość uruchamiania czatu, dzięki któremu użytkownicy mogą z nią konwersować i zadawać jej pytania.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200