Grupowe usługi Ery

Operator od niedawna oferuje swoim klientom biznesowym nową usługę pod nazwą GSM Pro. Usługa jest systemem profesjonalnej łączności grupowej i pozwala abonentowi poprzez jeden numer telefonu połączyć się aż z piętnastoma różnymi osobami. System działający na zasadzie radiotelefonii dostarczyła Polskiej Telefonii Cyfrowej firma Ericsson.

Polska Telefonia Cyfrowa (PTC), operator sieci telefonii komórkowej Era, zawarł umowę z firmą Ericsson na dostawę systemu GSM Pro. Wartość umowy opiewa na kwotę 1,5 mln euro. Ericsson w ramach kontraktu dostarczył PTC dwa serwery, terminale i licencję na użytkowanie systemu GSM Pro. Dzięki temu rozwiązaniu Era zaproponowała swoim klientom biznesowym nową usługę o takiej samej nazwie.

Usługa GSM Pro jest systemem łączności grupowej. Umożliwia tworzenie dyspozytorskich sieci radiowych na bazie istniejącej infrastruktury telefonii komórkowej GSM. "GSM Pro imituje działanie krótkofalówki, które łączy z działaniem telefonu komórkowego. Rozwiązania Ruchomej Łączności Radiowej (PMR - Private Mobile Radio) łączone są z typowymi funkcjami GSM, co pozwala na nadawanie grupowych SMS-ów czy zbiorowych głosowych okólników i komunikatów. Pod jeden numer telefonu można podpiąć piętnaście różnych numerów i dzięki temu zaoszczędzić na kosztach połączeń", wyjaśniła Agnieszka Rynkowska z polskiego oddziału Ericssona.

Oferta GSM Pro skierowana jest przede wszystkim dla klientów biznesowych, korporacyjnych, którzy potrzebują połączenia z grupami swoich pracowników rozproszonych na pewnym obszarze. " Z usługi GSM Pro skorzystać powinny np. służby publiczne, przedsiębiorstwa komunikacyjne, firmy ochroniarskie i kurierskie, korpusy dyplomatyczne. Można z niej korzystać używając telefonów komórkowych różnych firm i po wybraniu jednego numeru połączyć się jednocześnie z kilkoma lub kilkunastoma osobami. Usługa pozwala także na zmianę w każdej chwili, np. przez Internet zakresu numerów telefonów przyporządkowanych temu jednemu numerowi", dodała A. Rynkowska.

Istotnym elementem systemu GSM Pro jest konsola dyspozytorska, dzięki której operatorzy mogą przy pomocy jednego graficznego interfejsu użytkownika zestawiać i przyjmować połączenia telefoniczne, połączenia GSM i rozmowy grupowe GSM Pro, a także nadawać i odbierać SMS-y. Konsola dyspozytorska jest aplikacją uruchomioną na komputerze PC komunikującym się z bezprzewodowo z serwerem GSM Pro, co pozwala na pełną mobilność dyspozytora.

Prawdopodobnie w listopadzie br. Era zaoferuje usługę GSM Pro dla klientów indywidualnych. Usługa pod nazwą Friends&Family pozwoli na jednoczesną komunikację głosową lub tekstową (SMS) z trzydziestoma dwoma osobami.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200