Grupa Optimus: kwartał na plusie

Skonsolidowane przychody Optimusa w III kw. sięgnęły 46,28 mln zł wobec 46,55 mln zł rok wcześniej. Miniony kwartał grupa zamyka na plusie, notując 0,98 mln zł zysku netto wobec 4,12 mln zł straty rok wcześniej. W ciągu dziewięciu miesięcy Optimus miała 3,45 mln zł zysku. Narastająco przychody grupy wyniosły 135,74 mln zł (121,91 mln zł rok wcześniej).

Jak informowaliśmy wcześniej, jednostkowy zysk Optimusa sięgnął 1 mln zł, wobec straty rzędu 4 mln w analogicznym okresie poprzedniego roku. Łączne przychody firmy wyniosły 45,8 mln zł. Przychody ogółem za trzy kwartały wzrosły o 30 proc. w porównaniu do ubiegłego roku i osiągnęły wartość 133,8 mln zł.

Komentuje Jarosław Smulski, IDC Poland: Dobre wyniki finansowe w trzecim kwartale tego roku znalazły również odzwierciedlenie w pozycji Optimusa na rynku komputerów PC. Spółka już ponad rok plasuje się na czwartym miejscu i praktycznie jedynym dla niej zagrożeniem jest obecnie szczególnie mocny na rynku zamówień publicznych Fujitsu-Siemens. Trzeci kwartał był dla spółki okresem rozpoczęcia kilku nowych inicjatyw, takich jak sprzedaż komputerów w centrach handlowych, przedstawienie nowych modeli terminali sieciowych, serwerów. Spółka zaczęła również korzystać z ogromnego popytu na rozwiązania mobilne w Polsce, czego efektem jest wzrost sprzedaży OPTIbooków. Nowym szefem działu urządzeń przenośnych w nowosądeckiej spółce został Mariusz Manowski, który wcześniej zajmował się m. in. sprzedażą notebooków Actina. Rozszerzanie asortymentu jest decyzją słuszną w momencie dużych inwestycji IT w Polsce, ale może przynieść kłopoty, kiedy liczba zamówień spadnie a struktura i strategia firmy nie będzie przejrzysta.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200