Grupa Asseco Poland: 2,9 mld zł na koniec roku

Po pierwszym półroczu przychody Asseco Poland wyniosły 1168 mln zł. Rok wcześniej było to 502 mln zł. Asseco Poland w drugim kwartale po raz pierwszy konsolidowała wyniki Prokomu Software.

Po pierwszym półroczu przychody Asseco Poland wyniosły 1168 mln zł. Rok wcześniej było to 502 mln zł. Asseco Poland w drugim kwartale po raz pierwszy konsolidowała wyniki Prokomu Software.

Większość przychodów Asseco w pierwszym półroczu pochodziło z działalności w Polsce (65%). Zysk netto wzrósł w pierwszym półroczu o 166% do 152 mln zł (57 mln zł rok wcześniej). Analitycy szacują, że na koniec 2008 r. skonsolidowany zysk netto Asseco Poland wyniesie 250-300 mln zł. Wyniki jednostkowe spółki Asseco to 394 mln zł (188 mln zł rok wcześniej), a zysk netto 122 mln zł (49 mln zł).

W przypadku sprzedaży Asseco na rynkach zagranicznych szacowanej na ok. 409 mln zł, największy w udział ma Asseco Slovakia 50%, Asseco South-Eastern Europe - 37%, a Asseco Germany - 11%. Do Asseco SEE może niedługo dołączyć rumuńska spółka Siveco. Jak podał Puls Biznesu, który określił Siveco mianem "rumuńskiego Prokomu", spółka ma szansę na szacowany na 500 mln zł kontrakt na dostawy do rumuńskich szkół 500 tys. komputerów wraz z systemami e-learningowymi. W czwartym kwartale br. Asseco SEE miałaby zadebiutować na warszawskiej giełdzie.

Asseco Poland interesuje się także rynkami Europy Zachodniej - Niemiec, Austrii, Szwajcarii, Hiszpanii i Portugalii. Niestety nie powiodły się negocjacje ze spółką hiszpańską ze względu na zbyt wysoką cenę, której zażądali jej właściciele. Prawdopodobnie wejście na rynek iberyjski opóźni się.

1 października 2008 r. ma dojść do połączenia Asseco Poland i ABG. Umożliwi to m.in. uporządkowanie działalności związanej z integracją. Za tę część biznesu Grupy Asseco odpowiadać ma spółka Asseco Poland. Obecnie w całej Grupie pracuje ok. 700 osób odpowiedzialnych za integrację. Docelowo ma być ich o ok. 170 osób mniej, głównie ze względu na likwidację dublujących się stanowisk w różnych firmach zajmujących się obecnie integracją w spółkach grupy Asseco.

Na koniec roku, głównie dzięki gotówce własnej, zadłużenie Asseco Poland ma zmniejszyć się do ok. 57 mln zł. Jego spłatę przyspieszy m.in. sprzedaż zbędnych nieruchomości, takich jak mieszkania w Gdyni Orłowo za 40 mln zł (spadek po Prokomie) oraz nieruchomości należących m.in. do ZETO Gdynia - 7 mln zł i Combidata - 20 mln zł.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200