Groźne drukarki

Kopiarka na złomie, dokumenty na dysku

Największe zagrożenie stanowią jednak maszyny, które kończą pracę w przedsiębiorstwie. W nowoczesnych urządzeniach wielofunkcyjnych pracują standardowe dyski twarde, na których system wydruku odkładał informacje o przetwarzanych dokumentach. Cyfrowe kopiarki, w odróżnieniu od urządzeń analogowych, zawierają skaner oraz drukarkę laserową i potrzebują pamięci, na której mogą przechować informacje o kopiowanym dokumencie. Nawet jeśli dokumenty po skopiowaniu zostaną usunięte z dysku, ich zawartość można odtworzyć analizując dysk. Chociaż producenci wyposażają swoje urządzenia w opcje usuwania pamięci tymczasowej oraz szyfrowania danych składowanych na dysku, bardzo rzadko są one włączane.

Wbrew zakazom, firmowe kopiarki dość często są używane także do celów prywatnych pracowników, do kopiowania takich dokumentów, których nie skopiowałoby się w publicznym punkcie usługowym. W przypadku naruszenia bezpieczeństwa takiej maszyny, mogą być ujawnione bardzo wrażliwe informacje. Sean O'Leary, analityk w firmie Digital Copier Security, mówi, że w takich maszynach można znaleźć bardzo wrażliwe informacje, jak np. kompletne dokumenty wystarczające do kradzieży tożsamości, oświadczenia podatkowe, dokumenty medyczne, włącznie z wynikami testów na obecność wirusa HIV, a nawet dokładne analizy zdolności kredytowej.

Dziennikarskie śledztwo przeprowadzone przez telewizję CBS 5 udowodniło powszechną beztroskę w tym zakresie. Nieraz wystarczy włączyć używaną maszynę, przeznaczoną do sprzedaży na rynku wtórnym, by obejrzeć listę ostatnio wykonanych zadań. Przeważnie udaje się odtworzyć także ich zawartość. Jest to bardzo poważny problem w przypadku publicznych punktów świadczących usługi kserograficzne, gdyż takie organizacje często nie mają pojęcia o tym, że na dyskach ich urządzeń pozostaje ślad z wielu skopiowanych dokumentów.

Seth Schoen, inżynier Electronic Frontier Foundation, organizacji zajmującej się ochroną prywatności obywateli w cyfrowym świecie, uważa, że problem danych, które pozostają na dyskach używanych drukarek i kopiarek, jest dość poważny. Zagrożenie bezpieczeństwa wynika stąd, że producenci i użytkownicy rzadko zwracają uwagę na wyczyszczenie danych z maszyn, które są wycofywane z eksploatacji. Niektóre z takich urządzeń pojawiają się na rynku wtórnym wraz z historią ostatnio skopiowanych dokumentów.


TOP 200