Groźna aktywność pracownicza

Sieci społecznościowe same w sobie nie stanowią zagrożenia, ale publikacje pracowników lub byłych pracowników mogą przynieść firmie wiele szkód.

Groźna aktywność pracownicza

Portale społecznościowe, takie jak Twitter, Facebook czy choćby Nasza Klasa lub Grono, są już częścią krajobrazu internetowego polskich firm. Powstały z myślą o użytkownikach domowych, ale bardzo wiele firm jest tam obecnych, gdyż jest to jeden ze środków dotarcia do przyszłych klientów. Na tych portalach pojawiają się jednak wpisy pracowników, które mogą być przyczyną problemów.

Firmy najbardziej obawiają się opublikowania poufnych informacji, które mogłyby ujawnić plany lub rozpoczęte prace nad projektami. Czasami może być to krótka notka, która nawet nie wymienia z nazwy danego projektu, ale wspomina jedną z cech, które go charakteryzują. Przykładem może być notka umieszczona w portalu LinkedIn przez osobę o nazwisku Robert Morgan, przedstawiającą się jako pracownik Microsoftu, w której opisano pracę nad projektem 128-bitowej architektury oraz kompatybilności z jądrem przyszłych wersji systemu Windows. Chociaż nie ujawniono szczegółów i nadal są to spekulacje, informacja w tym stylu może ujawnić istnienie oraz główne cele projektów deweloperskich firmy, które w przyszłości mają stać się czynnikiem przewagi konkurencyjnej. Jeśli z takiego wpisu skorzysta konkurencja na początku pracy nad projektem, szkody mogą być bardzo duże.

Mała notka, duże straty

Jeszcze większe szkody może spowodować przedwczesna publikacja informacji, które i tak zostaną podane do publicznej wiadomości, ale w późniejszym czasie. Przykładem takich informacji są raporty z wynikami finansowymi spółek giełdowych. Do czasu publikacji jest to dokument poufny, który może mieć znaczną wartość dla podmiotów obracających akcjami na giełdzie. Przedwczesna publikacja umożliwi spekulacje akcjami, co może powodować bardzo duże straty dla wartości firmy. Znane były przypadki publikacji wpisów na Twitterze powodujących znaczne straty, chociaż notka wyglądała niepozornie, np.: "Będzie duża premia, cieszę się, bo kupię wreszcie ten wielki telewizor".

Cios w dobre imię firmy

Sieci społecznościowe są silnym mechanizmem łączącym ludzi korzystających z Internetu. Gdy takie portale zostaną zaindeksowane w wyszukiwarce, znalezienie niepochlebnych postów jest bardzo łatwe.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200