GroupWise bardziej otwarty

Przez przeglądarkę

Największym przemianom uległ moduł Web Access, umożliwiający dostęp do skrzynek pocztowych za pośrednictwem zwykłych przeglądarek WWW. Interfejs użytkownika - widoczny w przeglądarce dzięki zastosowaniu „ramek” (frames) - niewiele różni się od wyglądu standardowego klienta GroupWise.

Novell dodał do modułu Web Access wiele nowych funkcji. Przede wszystkim do każdego wysyłanego przez przeglądarkę listu użytkownik może dołączyć 3 załączniki. Dzięki nowym apletom w Javie, użytkownik uzyskuje dostęp do własnego kalendarza oraz firmowej książki adresowej.

Modułowi Web Access brakuje jednak nadal innych cech znanych ze standardowego klienta: możliwości wcielenia się w innego użytkownika (o ile użytkownik ma takie prawo), dostępu do foldera Trash, w którym przechowywane są skasowane informacje (w przypadku gdy coś zostanie skasowane przez pomyłkę, jest to funkcja przydatna), a także możliwości dostępu do prywatnej książki adresowej zawierającej dane kontaktowe osób wprowadzanych przez użytkowników.

Zaletą modułu Web Access jest natomiast możliwość pełnego dostępu do systemu obiegu dokumentów i bibliotek.

Usprawniono także proces instalacji oprogramowania. Uaktualnienie z wersji 5.1 zabiera kilka minut. Trochę dłużej trwa instalacja nowego GroupWise na wersji 4.1, gdyż w tym czasie dokonywana jest jeszcze konwersja baz danych, zawierających wszystkie skrzynki użytkowników i biblioteki dokumentów.

Nowi klienci

Modyfikacjom uległo także oprogramowanie klienckie. Jego 16-bitowa wersja została zoptymalizowana, dzięki czemu pracuje szybciej i jest bardziej odporna na błędy. Nie zmienił się jednak jej wygląd ani zasób oferowanych funkcji.

Za pośrednictwem klienta 32-bitowego można obecnie tworzyć procedury pracy grupowej, które powodują, że określone zadania i informacje przesyłane są kolejno do odpowiednich osób lub też grup, dopóki nie zostaną zrealizowane. Autor tego procesu może na bieżąco sprawdzać jego stan, co pozwala stwierdzić, kto już wykonał zadania.

Standardowy klient, chociaż umożliwia tworzenie procesów ad hoc, to nie umożliwia ich zapisania do późniejszego wykorzystania. Zadanie to jednak może być realizowane za pośrednictwem nowego narzędzia o nazwie Workflow Professional, zainstalowanego wraz z klientem 32-bitowym. Narzędzie to przeznaczone jest do opracowywania i przechowywania złożonych procesów pracy grupowej. Tak przygotowane procesy mogą być używane jako szablony przez wszystkich uprawnionych użytkowników systemu GroupWise.

32-bitowi klienci GroupWise oferują także poprawiony moduł przeglądarki do różnego rodzaju dokumentów. Obsługuje on np. najnowszą wersję pakietu Office firmy Microsoft i lepiej niż poprzednia wersja drukuje grafikę i rysunki.

Nowością wersji 5.2 jest także klient GroupWise dla platformy Macintosh. Zawiera on prawie pełną funkcjonalność klienta 32-bitowego, przeznaczonego dla Windows i pracuje zarówno na MacOS 7 jak i 8. Novell dostarczył także klientów dla trzech odmian Unixa: Solarisa, AIX-a i HP/UX. Są oni ubodzy funkcjonalnie i odpowiadają klientowi dla 16-bitowych systemów Windows.

Novell dostarcza także agentów dla trzech wspomnianych już odmian Unixa, umożliwiających stworzenie urzędu pocztowego lub też domeny pocztowej na tych platformach. Niemniej rozwiązanie to wymaga posiadania systemu plików NFS do właściwej realizacji wszystkich funkcji administracyjnych. NFS nie zawsze jest jednak standardowym wyposażeniem systemów unixowych, a jego zakup może istotnie podrożyć koszt instalacji GroupWise na Unixie.

Ostatnim z nowych modułów jest GroupWise Monitor, który jest dodatkowym komponentem typu snap-in dla konsoli oprogramowania do zarządzania sieci ManageWise firmy Novell. GroupWise Monitor wykorzystuje protokół SNMP do monitorowania wszystkich agentów systemu pocztowego pracujących w sieci.

Wart ceny

Choć użytkownicy systemu GroupWise nie zauważą rewolucyjnych zmian w interfejsie graficznym wykorzystywanych klientów pocztowych, to pakiet z pewnością wart jest zainteresowania. Zadowoli on wszystkich administratorów odpowiedzialnych za zarządzanie sieciami, w których pracują komputery Macintosh oraz stacje robocze z systemem Unix. Liczne usprawnienia w bramce GWIA oraz module Web Access ułatwiają także wymianę informacji z użytkownikami znajdującymi się poza siecią korporacyjną.


TOP 200