Groovy - Podrasowana i uproszczona Java

Poprawiono także integracje z SQL, ponieważ administratorzy wykorzystują Groovy do tworzenia plików wsadowych pozwalających na przenoszenie dużych zestawów danych z jednego systemu do drugiego. Osiągnięto to za sprawą metody withBatch() przyjmującej jako argumenty domknięcie oraz instancje polecenia. Większość tradycyjnych języków skryptowych nie ma takiego wsparcia, a pisanie podobnego zadania w Javie wiązałoby się często ze zbyt dużym nakładem pracy. Kolejna nowa metoda pozwala na tworzenie transakcji.

W nowej wersji poprawiono wsparcie dla asercji i adnotacji. W tym zakresie Groovy oferuje więcej od Javy, gdyż pozwala tworzyć adnotacje na deklaracjach zmiennych, importach czy pakietach. Natomiast asercje dysponują możliwościami znanym ze Spock Framework, dzięki czemu ich wynik jest bardziej szczegółowy i pokazuje reprezentacje każdego składnika wyrażenia. Dodatkowo poprawiono interfejs użytkownika w GroovyConsole, Abstract Syntax Tree oraz przepisano GroovyScriptEngine.

Dalszy rozwój

Zgodnie z zapowiedziami Guillaume Laforge, co roku będzie się pojawiać nowa odsłona Groovy. Zapowiadana wersja 1.8 ma przynieść szereg interesujących usprawnień. Na pierwszym miejscu znajduje się poprawa wydajności. Większość języków kompilowanych dynamicznie działa relatywnie wolno, a Groovy w szczególności jest krytykowany za słabą wydajność. O ile w wersji 1.7 nie poświęcono temu wiele uwagi, o tyle w następnej praca nad wydajnością ma być traktowana priorytetowo. Innym ważnym elementem jest wsparcie dla języków domenowych (ang. domain specific languages), w skrócie DSLs. Pozwalają one na pisanie logiki biznesowej, tak aby była ona rozumiana nie tylko przez osoby techniczne. Oprócz tego, zapowiadane są dalsze usprawnienia w adnotacjach i asercjach, a także zmiany umożliwiające sprawną współpracę z JDK 7.

Groovy jest rozwijanym językiem, który w swoim zakresie się bardzo dobrze sprawdza. Warto także zwrócić uwagę, że nie tylko korzysta z osiągnięć Javy, ale pewne jego elementy są do niej przenoszone.

Do czego może przydać się Groovy?

Bardzo dobrym zastosowaniem dla Groovy jest tworzenie połączeń między osobnymi częściami większej aplikacji, które można wydzielić i połączyć luźnymi zależnościami. Jest to język - klej, który może posłużyć nie tylko do realizacji połączeń, ale także do pisania prostych rozszerzeń. Bardzo dobrze sprawdzi się przy budowaniu konfiguracji aplikacji oraz prostych zadaniach ad hoc, gdzie zgodnie z modą, często stosuje się języki skryptowe, takie jak Python.


TOP 200