Gromadą na wirusy

IBM i Symantec zawarły porozumienie o połączeniu swoich produktów antywirusowych.

IBM i Symantec zawarły porozumienie o połączeniu swoich produktów antywirusowych.

Firmy IBM i Symantec zawarły porozumienie, dotyczące integracji oferowanych przez nie produktów antywirusowych. Za nie ujawnioną sumę Symantec będzie licencjonować od IBM jego technologie, związane z wykrywaniem i usuwaniem wirusów komputerowych, i zobowiązał się zainstalować je w swoich produktach. IBM natomiast podjął decyzję o zaprzestaniu samodzielnego rozwijania własnych produktów antywirusowych i zamierza wspomóc w tym zadaniu firmę Symantec. Jednocześnie IBM zdecydował, że wdroży oprogramowanie NAV (Norton AntiVirus) w skali całej firmy, będzie oferował je swoim klientom wraz z nowymi komputerami i sugerował jako podstawowe rozwiązanie antywirusowe.

Porozumienie jest korzystne dla obu firm i ich klientów. Zarówno IBM, jak i Symantec - łącząc swoje siły - zyskały znaczną przewagę nad innymi konkurentami, oferującymi rozwiązania antywirusowe. Dla Symanteca porozumienie z IBM-em jest jednocześnie przepustką na rynek dużych korporacji, poszukujących kompleksowych rozwiązań antywirusowych. Dalsza współpraca z IBM-em pomoże Symantecowi opracować nowe produkty antywirusowe, współpracujące z produktami rozprowadzanymi przez IBM, a także zintegrować istniejące już rozwiązania z systemami zarządzania siecią firmy Tivoli.

Analitycy przewidują, że decyzja o połączeniu produktów antywirusowych Symanteca i IBM jest bezpośrednim wynikiem działań konsolidacyjnych podejmowanych przez największych konkurentów obu firm w dziedzinie rozwiązań antywirusowych. Z jednej strony zawarte porozumienie stwarza odpowiednią przeciwwagę dla konkurencji, z drugiej - zapewnia możliwość dynamicznego rozwoju pozostałej linii produktowej Norton AntiVirus, dzięki możliwości szybkiego wdrożenia technologii opracowanych przez IBM. Obecnie największymi konkurentami Symanteca są firmy: Network Associates oraz Dr Solomon's. Pierwsza z nich - powstała z połączenia firm McAfee Associates, Network General, PGP i Helix - stara się oferować swoim klientom kompleksowe pakiety oprogramowania, podnoszące bezpieczeństwo sieci, w tym zawierające także rozwiązania antywirusowe.

Wspólne działania

Zgodnie z porozumieniem, Symantec będzie wspierać w swoich produktach platformy systemowe i sprzętowe IBM-a. Ponadto umowy z dotychczasowymi klientami i partnerami OEM ostatniej z tych firm przejmie automatycznie Symantec. Norton AntiVirus ma być sprzedawany na całym świecie przez sieci partnerów handlowych obu firm. Obie firmy będą także wspólne współpracować nad opracowaniem nowych metod walki z wirusami oraz rozwiązywać pojawiające się zagrożenia ze strony nowych technologii, takich jak Java czy komponenty ActiveX.

Symantec w swoich produktach będzie mógł wykorzystywać patenty IBM-a, w tym technologię sieci neuronowych NND (Neural Network Detection) i rozwiązanie zwane Immune System. NND wzbogaca oprogramowanie antywirusowe o namiastkę inteligencji, dzięki której pakiet "uczy się" architektury plików użytkownika, poznaje matrycę wirusów dostarczaną w aplikacji, próbując ją kojarzyć ze zmianami zachodzącymi w plikach. Jeśli nawet nie znajdzie on wirusa w bazie danych, potrafi stwierdzić "podejrzane" modyfikacje plików - czyli ewentualnie rozpoznawać nie znane dotąd wirusy.

Immune System to mechanizm umożliwiający oprogramowaniu antywirusowemu automatyczne przesyłanie podejrzanych plików bądź ich fragmentów wykrytych przez NND do centralnego ośrodka antywirusowego, gdzie będą one dokładnie analizowane w celu opracowania szczepionki zabezpieczającej, przed występującym w nich wirusem (jeśli jego istnienie zostanie potwierdzone). Dzięki automatyzacji całego procesu w większości przypadków "szczepionka" trafia z powrotem do zarażonego systemu w kilka minut po wykryciu podejrzanych modyfikacji pliku.

Zbliżone w działaniu rozwiązania są też częścią produktów z serii Norton AntiVirus, które są wyposażone w technologie Bloodhound i Seeker. Najciekawszym rozwiązaniem jest jednak MVP (Macro Virus Protection). Technologia ta pozwala na wykrywanie wirusów makrowych w dokumentach popularnych aplikacji biurowych w czasie ich otwierania. Umożliwia to pracę pakietu antywirusowego na bieżąco i skanowanie wszystkich plików w momencie ich otwierania bądź zapisywania.

Na wyniki trzeba czekać

Pierwsze produkty, które powstaną w wyniku rozpoczętej obecnie współpracy, mają pojawić się na rynku w 1999 r. Pierwszym ich odbiorcą zostanie Intel, który już zdeklarował się, że włączy rozwiązania, nad którymi pracują wspólnie IBM i Symantec, do swojego pakietu LANDesk Virus Protect.


TOP 200