Grid, czyli siatka

Zaangażowany IBM

Grid, czyli siatka

Architektura Global Toolkit

Jednym ze sponsorów Global Grid Forum, które zajmuje się rozwojem OGSA i narzędzi Global Toolkit, jest IBM. Wykorzystując te narzędzia, firma realizuje wiele projektów gridowych we współpracy z firmą SAS, która dostarcza aplikacje i wdraża produkty dla sektora finansowego. IBM podpisał także nowe umowy o współpracy z producentami oprogramowania middleware - Avaki oraz United Devices, które opracowały platformy konkurencyjne do Global Toolkit.

Jednym z projektów jest współpraca z firmą Morgan Stanley nad migracją oprogramowania finansowego do siatki serwerów intelowskich, inne dotyczą przeniesienia aplikacji płacowych i systemów obliczeniowych na politechnice w Singapurze. Wspólnym rozwiązaniem SAS i IBM jest oparta na gridzie aplikacja Customer Insight in Banking, przyspieszająca analizę zachowań klienta w branży bankowej. Inna aplikacja IBM opracowana wspólnie z firmą DataSynapse pozwala na ocenę ryzyka inwestycyjnego. Dzięki niej można analizować i monitorować limity kredytowe w czasie rzeczywistym. W tradycyjnych systemach operacja ta była wykonywana nocą.

Flagowy serwer aplikacyjny firmy IBM - WebSphere - również został wyposażony w obsługę technologii siatkowej. Oprogramowanie monitoruje obciążenie i automatycznie przekierowuje ruch do serwerów w zależności od ich wykorzystania. Podobnie ma się stać również w przypadku serwera bazodanowego DB2.

Inni nie pozostają w tyle

Grid, czyli siatka

Grid w akcji

Firmy, takie jak HP czy Oracle, nie pozostają w tyle za IBM, chociaż na razie tylko marketingowo. Oracle ogłosił, że nowy serwer aplikacyjny będzie miał funkcje obsługi grid computing. Chociaż nie został jeszcze oficjalnie zaprezentowany, znana jest jego nazwa - Application Server 10g. Tak samo jak w przypadku serii produktów 9i (Internet), litera g przy nazwie ma oznaczać nacisk na technologię grid. Serwer aplikacyjny Oracle ma zawierać nowe mechanizmy aprowizacyjne - ułatwienia w przenoszeniu ustawień oprogramowania z jednej grupy serwerów do innej. Możliwe będzie także monitorowanie aplikacji z poziomu użytkownika końcowego przez zapory i rutery. Większość z tych funkcji będą zapewniać nowe mechanizmy Enterprise Manager. Serwer pojawi się na rynku w pierwszej połowie przyszłego roku.

Hewlett-Packard zamierza zaprezentować oprogramowanie open source do konfigurowania aplikacji gridowych. Technologia o nazwie SmartFrog została opracowana w brytyjskich laboratoriach HP i jest teraz testowana jako część projektu GridWeaver. Oprogramowanie to przydaje się np. do takiej konfiguracji serwera webowego, aby mógł automatycznie przydzielać sobie dodatkowe zasoby obliczeniowe, kiedy będzie ich potrzebował. HP nie zdecydowało jeszcze, kiedy udostępni SmartFrog, ale nieoficjalnie wiadomo że ma to nastąpić jeszcze w tym roku. Co więcej HP poinformowało ostatnio, że w ciągu kilku najbliższych lat wszystkie nowe systemy obliczeniowe firmy zostaną wyposażone w technologie wspierające technologie siatkowe. Mają to być nie tylko serwery, lecz także komputery PC, laptopy oraz drukarki. Umożliwi to ich integrację z otwartymi standardami, takimi jak OGSA i Globus Toolkit. Nowe, siatkowe możliwości zostaną dodane również do narzędzi do zarządzania OpenView. HP ma nadzieję, że dzięki temu umocni swoją pozycję na rynku gridowym.

Podsumowanie

Podobne do klastrów, ale na razie znacznie trudniejsze do zestawienia sieci gridowe bardzo powoli znajdują entuzjastów. Wsparcie największych firm branży IT i zaplecze open source mogą jednak wróżyć im wcześniejszy lub późniejszy sukces.

Grid Computing obok nas

Gridy w walce z SARS

Tajwańskie szpitale są w trakcie procesu wprowadzania systemu Access Grid, dzięki któremu będą mogły dzielić się mocą obliczeniową i zasobami dyskowymi. Podczas pamiętnej epidemii śmiertelnej choroby SARS w połowie roku sieć została wykorzystana do udostępnienia informacji medycznych i zdjęć z prześwietleń. Każdy z 300 tysięcy pacjentów miał codziennie, przez 30 dni robione zdjęcie, zajmujące nawet do 20 MB. Sieć Access Grid udostępniła te informacje wszystkim szpitalom i lekarzom, dzięki czemu łatwiejsze były diagnozowanie choroby i walka z nią. Systemy Access Grid są wykorzystywane w ok. 200 organizacjach na świecie.

Prognoza pogody

Bardzo dokładne prognozowanie pogody, w tym zjawisk, takich jak huragany, powodzie, zamiecie śnieżne, to zadanie uruchamianego właśnie gridu na uniwersytecie w Massachusetts. Meteorolodzy i klimatolodzy oceniają, że w ciągu dziesięciu najbliższych lat podwoi się liczba gwałtownych huraganów (takich chociażby jak ostatnie: Fabian, Henry i Isabel) oraz innych zjawisk.

Nowy system siatkowy połączy wysiłki różnych ośrodków badawczych. Spięte mają być ze sobą m.in.: uniwersytety w Kolorado, Oklahomie i Puerto Rico. Grid oparty na technologiach IBM będzie działał na serwerach blade pracujących w środowisku linuksowym, serwerze aplikacyjnym WebSphere i bazie DB2.

Moc dla naukowców

TeraGrid jest obliczonym na wiele lat przedsięwzięciem, które ma na celu zbudowanie największej na świecie rozproszonej architektury dla otwartych badań naukowych. W przyszłym roku jego moc osiągnie 20 teraflopów mocy obliczeniowej, podzielonej na pięć ośrodków. Grid będzie wtedy w stanie zmagazynować do 1 petabajta danych. Wszystkie komponenty sieci będą połączone bardzo wydajną siecią, pracującą z szybkością nawet 40 GB/s. TeraGrid jest przedsięwzięciem uniwersyteckim wspieranym przez takie firmy, jak IBM, Intel oraz Qwest.

Europejski grid

Również w Europie nie brak projektów gridowych. Projekt CrossGrid ma za zadanie np. opracować aplikacje do symulacji i wizualizacji operacji chirurgicznych oraz system wspomagania decyzji dla sztabów powodziowych. Inne aplikacje to rozproszona analiza danych w fizyce jądrowej oraz prognozowanie pogody i modelowanie stanu zanieczyszczenia powietrza. Podczas prac będą też rozwijane narzędzia do konfigurowania sieci siatkowych. Kolejny projekt EuroGrid będzie się zajmował zastosowaniem gridów w badaniach biomolekularnych, opracowaniem siatkowych modułów wspomagania CAE (Computer Aided Engineering). Sieć gridowa została zbudowana w tym projekcie na podstawie środowiska Unicore oraz Globus Toolkit. Rozszerzeniem projektu jest przedsięwzięcie GRIP (GR Interoperability Project), którego celem jest opracowanie mechanizmów pozwalających na udostępnienie rozproszonych zasobów komputerowych w różnych środowiskach gridowych przy wykorzystaniu różnych narzędzi. W ten projekt jest zaanganżowany m.in. Uniwersytet Warszawski - ICM. W projekcie CrossGrid bierze natomiast udział Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie.


TOP 200