Greenpeace: Cisco, Ericsson i Fujitsu najbardziej proekologicznymi firmami IT

Greenpeace po raz kolejny opublikował ranking "Cool IT" - ranking proekologicznych firm z branży IT, które w największym stopniu przyczyniają się do walki ze zmianami klimatycznymi. Na szczycie rankingu znalazło się Cisco, Ericsson i Fujitsu. Jednocześnie w czasie szczytu klimatycznego w Cancun została przygotowana Deklaracja z Guadalajary, w której kładzie się nacisk na ochronę klimatu przez wprowadzanie rozwiązań teleinformatycznych zmniejszających emisję dwutlenku węgla.

W najnowszym rankingu "Cool IT" drugi raz z rzędu pierwsze miejsce zajęła firma Cisco doceniona przez organizację Greenpeace za wprowadzenie rozwiązania do zdalnej współpracy, systemy do efektywnego zarządzania energią w budynkach oraz technologie telekomunikacyjne. Greenpeace docenił także, że Cisco przedstawiło rozsądne podejście metodologiczne dotyczące wyliczeń redukcji emisji gazów w różnych sektorach gospodarki. Firma dostała 70 punktów na 100 możliwych, czyli o 8 więcej niż w ubiegłym roku. Na drugim miejscu Greenpeace sklasyfikował Ericssona (57 pkt), a na trzecim Fujitsu (52 pkt). W pierwszej szóstce uplasowały się także Google (47), IBM (46) i HP (45). Listę 17 firm zamykają SAP (21), Pansonic (21) i Oracle (12), który jest nową firmą na liście "Cool IT".

Oczywiście w czasie konferencji klimatycznej w Cancun problematyka roli branży ICT w redukcji emisji dwutlenku węgla była szeroko dyskutowana. Została tam zaprezentowana i omówiona "Deklarację z Guadalajary w sprawie rozwiązań teleinformatycznych prowadzących do transformacji zmniejszającej emisję dwutlenku węgla". Deklarację popiera ponad 40 firm i instytucji z przeszło 20 krajów, których obroty przekroczyły łącznie w 2009 r. 1 bilion USD. Jednocześnie zostanie powołana publiczno-prywatna grupa robocza zajmująca się rozwiązaniami teleinformatycznych prowadzących do transformacji zmniejszającej emisję dwutlenku węgla. Będzie ona działać aż do konferencji COP 17.

Zobacz również:

  • Zmieniająca się rola CIO w kontekście zaostrzonych przepisów UE dotyczących zrównoważonego rozwoju
  • Apple przegrywa w sądzie - chodzi o brak ładowarek w zestawie

"Deklaracja spotkała się z dużym zainteresowaniem na całym świecie — codziennie podpisują się pod nią kolejne firmy" — mówi Luis Neves, przewodniczący Global e-sustainability Initiative (GeSI), który wraz z innymi firmami członkowskimi kierował pracami nad deklaracją. Deklaracja powołuje się na wcześniejsze opracowanie (raport Smart2020) wskazujące, że technologie teleinformatyczne mogą zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o 15% do 2020 r.

"Uważamy za ważne uświadomienie sobie, że produkty i usługi sektora rozwiązań, takiego jak teleinformatyka, mogą ułatwić transformację prowadzącą do zmniejszenia emisji CO2 i złagodzenia zmian klimatu" — powiedział ambasador Meksyku Luis Alfonso de Alba, specjalny przedstawiciel ds. zmiany klimatu.

O tym jak ważne jest popieranie firm, które oferują rozwiązania zmniejszające emisję dwutlenku węgla, a także pomagają zmniejszyć biedę i wprowadzają postęp techniczny mówiła również Edna Molewa, minister ds. zasobów wodnych i środowiska RPA. "Zamierzamy dołączyć do tej publiczno-prywatnej grupy roboczej i wykorzystać efekty jej pracy w przygotowaniach do COP 17" — powiedziała Edna Molewa. Podkreślano potrzebę stworzenia systemu stymulowania i zachęcania do upowszechniania rozwiązań teleinformatycznych, które mają możliwości wpływania na ekologiczny, zrównoważony rozwój. Pierwsze spotkanie, na którym opracowany zostanie bardziej szczegółowy plan pracy firm z sektora ICT rzecz redukcji emisji dwutlenku węgla oraz uzgodniony zostanie podziału ról i zakresów odpowiedzialności, odbędzie się w RPA na początku 2011 r.

Poprzednie edycje rankingu "Cool IT":

Greenpeace publikuje ranking ekologicznych firm "Cool IT"

Sun i IBM - najbardziej ekologiczne firmy w sektorze IT

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200