Green IT to już prawie "standard przemysłowy"

Nowy ekologiczny biznes

Dopasowywanie procesów produkcyjnych do wciąż zaostrzających się wymagań ekologicznych, przy utrzymaniu konkurencyjności i finansowej efektywności, wydaje się zadaniem trudnym i uciążliwym dla wielu firm. Ale jednocześnie powoduje pojawienie się nowych możliwości biznesowych, a także sprzyja rozwojowi nowych zaawansowanych technologii.

Na przykład według opublikowanego na początku tego roku raportu ABI Research "e-Waste Recovery and Recycling", światowa wartość rynku recyclingu urządzeń elektrycznych i elektronicznych w najbliższych latach będzie rosła w tempie 20,8% rocznie. W 2009 r. wartość materiałów odzyskanych ze złomowanych urządzeń wyniosła 5,7 mld USD, a do roku 2014 ma wzrosnąć do 14,7 mld USD - przewidują analitycy ABI Research. Jak wynika z tych danych, na rynku pojawia się nowy, potężny segment biznesowy. Co ciekawe, pod tym względem światowym liderem jest Europa. Wynika to przede wszystkim z najbardziej restrykcyjnych i najwcześniej wprowadzonych w Unii Europejskiej regulacji prawnych w tej dziedzinie. Ale ABI Research przewiduje, że inne rejony świata, przede wszystkim Ameryka Północna, idą w podobnym kierunku.

Green IT w telekomunikacji

Dla operatorów telekomunikacyjnych i dostawców sprzętu zmniejszanie zużycia energii przez infrastrukturę ma szczególne znaczenie. Blisko 80% zużycia energii przez operatorów związane jest z zasilaniem radiowych stacji bazowych, a w ogólności 10% kosztów utrzymania sieci teleinformatycznych to koszty energii. Według szacunków Juniper Research, ceny energii elektrycznej w ciągu 5 lat wzrosną o 55%.

Oprócz tego rozwój biznesu telekomunikacyjnego coraz bardziej zależy od aktywności na rynkach krajów rozwijających się, gdzie infrastruktura telekomunikacyjna i liczba użytkowników jest znacznie mniejsza niż w krajach rozwiniętych, w których już obecnie rynek jest nasycony, a konkurencja wyjątkowo silna. Ale tu pojawia się dodatkowy problem - w wielu krajach, np. w Afryce, nie tylko infrastruktura telekomunikacyjna, ale również mała podaż energii i słabo rozwinięte sieci energetyczne są barierą hamującą budowę systemów telekomunikacyjnych.

W efekcie zużycie energii może wkrótce stać się poważną przeszkodą w rozwoju biznesu telekomunikacyjnego, a obecne, optymistyczne dla operatorów i producentów prognozy wzrostu popytu na liczbę łączy i ich przepustowość mogą okazać się mrzonką.

Stąd też producenci sprzętu już od pewnego czasu inwestują w badania i opracowywanie rozwiązań, które umożliwiają zmniejszenie zużycia energii. Praktycznie wszyscy liczący się na rynku producenci - Alcatel-Lucent, Ericsson, Nokia Siemens Networks - regularnie prezentują nowe systemy i rozwiązania o niższym niż dotąd poborze mocy.

Wypowiedź eksperta... Alcatel-Lucent

Lech Karłowski, zespół technologii odnawialnych źródeł energii, Alcatel-Lucent

Minął rok jak Alcatel-Lucent uruchomił kompleksowy program, umożliwiający masowe wdrażanie stacji bazowych dla sieci komórkowych zasilanych z alternatywnych źródeł energii.

W Villarceaux, niedaleko Paryża znajduje się unikatowe laboratorium i ośrodek pilotażowy, które zajmuje się przeprowadzaniem dokładnych testów i weryfikacji działania rozwiązań alternatywnych źródeł energii. Sprawdzone projekty są wykorzystywane w branży telekomunikacyjnej.

W ośrodku został przetestowany specjalny kontroler energii. Urządzenie to gwarantuje inteligentne pobieranie energii - zarówno z paneli fotowoltaicznych, jak i z turbiny wiatrowej - z uwzględnieniem nasłonecznienia i siły wiatru. Pozwala przy zmiennych warunkach, w każdej chwili, optymalnie wykorzystywać obydwa źródła energii. Ponadto system dokładnie monitoruje cykle ładowania akumulatorów. W celu maksymalnego wydłużenia okresu ich sprawności następuje cykliczne uruchamianie agregatu prądotwórczego, jeśli zachodzi taka potrzeba. Kompleksowy system monitorowania umożliwia śledzenie w czasie rzeczywistym wszystkich parametrów pogodowych i energetycznych. Ma to kluczowe znaczenie przy wdrażaniu rozwiązania na dużą skalę.

Na początku 2010 r. Vodafone i Alcatel-Lucent uruchomiły w Katarze pierwszą stację bazową zasilaną hybrydowo, z wykorzystaniem energii słonecznej i wiatru.

Do tej pory na podobnych obiektach stosowano jako źródło energii dwa na przemian pracujące silniki Diesla, po ok. 10 kW każdy.

Na obiekcie w Katarze zainstalowano poziomą turbinę wiatrową o mocy 2,5 kW, na szczycie masztu telekomunikacyjnego generator słoneczny o mocy 3 kW oraz akumulatory 1600Ah, jako awaryjne źródło zasilania w momencie braku sprzyjających warunków pogodowych. Obiekt testowy w Katarze ma istotne znaczenie dla oceny projektów wykorzystujących alternatywne źródła energii. Podobne rozwiązania mogą być wdrożone w innych oddziałach Vodafone Group w celu wprowadzenia komunikacji mobilnej na obszarach niezelektryfikowanych. Ekologiczne obiekty zmniejszają koszty operacyjne i szkodliwy wpływ na środowisko.

Kolejnym krokiem w przyszłość jest opracowanie w tym roku i przetestowanie hybrydowego rozwiązania z wykorzystaniem wodorowego źródła zasilania, które wyeliminuje generatory Diesla. Równolegle specjaliści Alcatela-Lucenta przygotowują kolejne koncepcje. Zainteresowanie takimi rozwiązaniami jest bardzo duże.


TOP 200