Great Plains Software udostępni swoje oprogramowanie w modelu ASP

Firma podpisała w tym celu umowę o współpracy z wrocławskim Getin Service Provider.

Great Plains Software Polska - we współpracy z wrocławską firmą Getin Service Provider - zamierza oferować swoje oprogramowanie w modelu ASP (Application Service Provisioning). Na razie obie firmy podpisały list intencyjny w tej sprawie. W ciągu miesiąca zostanie zawarta ostateczna umowa.

Usługa ma być udostępniona klientom przez sieć partnerów Great Plains Software na przełomie listopada i grudnia br. Najpierw jednak firma zamierza przenieść własne systemy na serwery Getin. "Chcemy przetestować model ASP, zanim będą korzystać z niego nasi klienci" - mówi Urszula Habowska z Great Plains Software Polska.

Na serwerach Getin mają być umieszczone dwa systemy oferowane przez Great Plains Software: DyNAMICS i Great Plains Siebel Front Office. Według przedstawicieli obu firm, usługi ASP będą adresowane przede wszystkim do małych i średnich przedsiębiorstw, które nie mogą pozwolić sobie na zakup oprogramowania, sprzętu i utrzymywanie informatyków odpowiedzialnych za jego obsługę.

<B>Dostępne centrum</B>

Firmy negocjują jeszcze minimalny okres, na jaki będą zawierane umowy. "Chcielibyśmy, żeby umowy były zawierane na co najmniej 3 lata. Nie jest jednak wykluczone, że ostatecznie okres ten zostanie skrócony nawet do roku" - mówi Urszula Habowska. Po wygaśnięciu umowy firma wynajmująca system uzyska prawo do jego wykupu. Będzie mogła także zrezygnować z oprogramowania albo zdecydować się na zawarcie kolejnej umowy wynajmu. Nie ustalono jeszcze ceny usługi, ale suma miesięcznych rat w ciągu 3 lat ma być zbliżona do kosztów jednorazowego zakupu systemu.

Między innymi właśnie na potrzeby świadczenia usług ASP firma Getin Service Provider uruchomiła niedawno w Warszawie centrum obliczeniowe. "Z naszej strony jesteśmy w stanie zagwarantować 99,9% dostępności usług. Nie możemy jednak wziąć odpowiedzialności za to, co dzieje się po stronie klienta" - mówi Jerzy Krasnopolski, wiceprezes Getin. "Problemy może stwarzać również infrastruktura telekomunikacyjna w Polsce" - przyznaje. Ta jednak - według przedstawicieli Getin - stale się poprawia i nie powinna stanowić bariery dla rozwoju usług ASP.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200