Grafika komputerowa

W ciągu dwóch ubiegłych lat producenci sprzętu i programów graficznych osiągnęli rekordowe wyniki finansowe. Prognozy są jeszcze lepsze. Firma konsultingowa Frost & Sullivan International przewiduje wzrost wartości sprzedanej z 5,45 miliarda dolarów w 1990 roku do 16,26 miliarda dolarów w 1995. Ich 285 stronicowy raport, zatytułowany THE U.S. MARKET FOR COMPUTER GRAPHICS EQUIPMENT AND SYSTEMS FOR GRAPHIC ART, będzie jednym z głównych materiałów przygotowanych na 14 DOROCZNĄ KONFERENCJĘ GRAFIKI KOMPUTEROWEJ, która odbędzie się w dniach 10-12 lutego 1992 w Buena Vista Palace w Walt Disney World na Florydzie.

W ciągu dwóch ubiegłych lat producenci sprzętu i programów graficznych osiągnęli rekordowe wyniki finansowe.

Prognozy są jeszcze lepsze. Firma konsultingowa Frost & Sullivan International przewiduje wzrost wartości sprzedanej z 5,45 miliarda dolarów w 1990 roku do 16,26 miliarda dolarów w 1995. Ich 285 stronicowy raport, zatytułowany THE U.S. MARKET FOR COMPUTER GRAPHICS EQUIPMENT AND SYSTEMS FOR GRAPHIC ART, będzie jednym z głównych materiałów przygotowanych na 14 DOROCZNĄ KONFERENCJĘ GRAFIKI KOMPUTEROWEJ, która odbędzie się w dniach 10-12 lutego 1992 w Buena Vista Palace w Walt Disney World na Florydzie.

Rozwój grafiki komputerowej nie ogranicza się do wspaniałych wyników finansowych. Jak twierdzą autorzy raportu, przed naszymi oczami przetacza się rewolucja techniczna, wydawnicza i artystyczna: "Jeśli jedna osoba siedząc w kącie swojego biura porusza myszą i potrafi stworzyć oszałamiające obrazy, na które dziesięć lat temu pracował cały dział graficzny--to jest to rewolucja."

Optymistyczne przewidywania na przyszłość odnoszą się głównie do półprofesjonalnej grafiki komputerowej. Autorzy nie interesują się urządzeniami CAE/CAD/CAM ani w pełni profesjonalnymi wydawnictwami typu desktop publishing. Ich prognoza dotyczy głównie komputerów typu PC. Spodziewają się przede wszystkim szybkiego rozwoju płyt graficznych. Tu wzrost sprzedaży będzie prawdopodobnie największy. Po drugie, są zdania, że w najbliższych latach gwałtownie rozwijać się będzie produkcja urządzeń wyjściowych dla grafiki komputerowej: ploterów, urządzeń rejestrujących obraz na filmie lub na przezroczach 35 mm. Po trzecie, ma nastąpić wyraźny rozwój programów graficznych.

Frost i Sullivan przypuszczają, że najbliższe lata przyniosą zmiany charakterystyczne dla burzliwej fazy rozwoju każdej dziedziny techniki. Ceny specjalistycznego sprzętu i oprogramowania mogą spadać o 50% w ciągu roku. Użytkownicy muszą więc śledzić zmiany i dokładnie uświadomić sobie, czego wymagają od sprzętu, jaki zamierzają kupić. Odpowiednio wzrośnie rola prasy komputerowej zajmującej się grafiką. Zmiany technologiczne mają objąć głównie Stany Zjednoczone, gdzie zapotrzebowanie na grafikę komputerową jest największe. Na razie konkurencja zagraniczna nie będzie się liczyła na rynku w Ameryce.

Przewidywane zmiany technologiczne idą w dwóch kierunkach: poprawa jakości obrazów syntetycznych oraz integracja obrazów z tekstem, specjalnymi efektami itd., czyli multimedia. Ciekawy raport Frosta i Sullivana ma jedną odstraszającą wadę. Egzemplarz kosztuje $2,900.

Adres europejskiego oddziału obsługi klientów firmy Frost & Sullivan: Sullivan House, 4 Grosvenor Gardens, LONDON SW1W ODH. Tel (71) 730-3438.


TOP 200