Gra o stacje

Po pojawieniu się procesora Merced, Intel i Microsoft oczekują zwiększenia udziału w rynku stacji roboczych, pracujących pod kontrolą Windows NT.

Po pojawieniu się procesora Merced, Intel i Microsoft oczekują zwiększenia udziału w rynku stacji roboczych, pracujących pod kontrolą Windows NT.

Intel i Microsoft rozpoczęły kampanię promującą wykorzystanie Windows NT w stacjach roboczych. Jednym z elementów kampanii jest realizacja Migration Assistance Program, którego celem jest ułatwienie niezależnym producentom oprogramowania przeniesienia swoich aplikacji unixowych na 32-bitową platformę Intela i Microsoftu. Programiści ci mieliby jednak tworzyć również aplikacje dla 64-bitowych Windows NT, pracujących na procesorze Merced.

Intel i Microsoft zamierzają wykorzystać rosnącą popularność platformy Windows NT wśród projektantów, grafików i inżynierów. W ubiegłym roku sprzedaż systemów unixowych, przeznaczonych dla tych specjalistów, zmniejszyła się o 7%. W tym samym czasie - według International Data Corporation (IDC) - sprzedaż Windows NT była wyższa o 80%. Celem Intela i Microsoftu jest nawiązanie konkurencji z producentami najwydajniejszych unixowych stacji roboczych z procesorami RISC. Dotychczas głównym ich atutem była niska cena systemu. Tym razem firmy, określane jako Wintel, dążą do zwiększenia liczby aplikacji pracujących pod kontrolą Windows NT. Największe systemy inżynierskie dostępne są bowiem wyłącznie dla Unixa.

Do uczestnictwa w programie migracji Microsoft i Intel pragną zachęcić producentów oprogramowania, oferując im promocyjne ceny stacji roboczych, dostęp do narzędzi programistycznych i wsparcie konsultacyjne. Microsoft deklaruje, że wraz z premierą intelowskiego układu Merced gotowa będzie 64-bitowa wersja Windows NT.

Po wprowadzeniu na rynek procesora Merced, Intel zapowiada dostarczenie producentom stacji roboczych dwuprocesorowych płyt głównych, wyposażonych w 8 GB pamięci i unowocześniony Accelerated Graphics Port (AGP). Zapowiadany na połowę przyszłego roku, czterokrotnie szybszy port AGP ma być zoptymalizowany pod kątem aplikacji dla stacji roboczych.

Microsoft ze swojej strony zobowiązał się do poprawy wymiany danych między Windows NT a systemami unixowymi. Firma zapowiedziała, że do prac nad tworzeniem Component Object Model (COM) dla platform unixowych, prowadzonych dotychczas przez niezależnych producentów oprogramowania, włączy się zespół programistów Microsoftu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200