Gorszy rynek pracy

Wskaźnik Rynku Pracy, opracowywany przez Bureau for Investments and Economic Cycles, wskazuje na coraz mniejsze szanse na poprawę sytuacji na polskim rynku pracy w ciągu najbliższych miesięcy.

Jak podał BIEC, Wskaźnik Rynku Pracy, który z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem prognozuje zmiany w wysokości stopy bezrobocia, wzrósł po raz kolejny od początku 2004 roku, co oznacza malejące szanse na poprawę sytuacji na rynku pracy i zmniejszenie bezrobocia.

Zdaniem analityków BIEC, niewielki spadek bezrobocia w ostatnich miesiącach był jedynie przejściowy. Wydajność pracy poprawiała się bardzo szybko, jednocześnie poziom inwestycji był niski i powstało niewiele nowych przedsiębiorstw - połączenie tych czynników nie zapowiada korzystnych zmian na rynku pracy w najbliższych miesiącach.

W czerwcu br. spadła ilość ofert pracy w rejonowych urzędach pracy, było to negatywne odwrócenie trendu z poprzednich miesięcy, kiedy to liczba oferowanych przez przedsiębiorstwa etatów rosła. Od kilku miesięcy spada liczba bezrobotnych, którzy znaleźli pracę, natomiast na stałym poziomie utrzymuje się liczba zarejestrowanych nowych bezrobotnych.

Natomiast wśród przedsiębiorców utrzymują się raczej pozytywne nastroje jeśli chodzi o wielkość zatrudnienia. 66% przedsiębiorców nie zamierza ani zmniejszyć ani zwiększyć zatrudnienia w najbliższych miesiącach, a 25% zamierza dokonać redukcji.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200