Górna półka Compaqa

Compaq Computer przejął Tandem Computers drogą wymiany akcji o wartości 3 mld USD.

Compaq Computer przejął Tandem Computers drogą wymiany akcji o wartości 3 mld USD.

Przejęcie przez Compaqa czołowego producenta komputerów PC firmy Tandem Computers może zmienić układ sił w korporacyjnym segmencie rynku informatycznego. Compaq uzyskał bowiem technologię i sztab specjalistów, które pozwolą mu na konkurowanie z IBM, Hewlett-Packardem i Digital Equipment nie tylko na rynku komputerów PC, notebooków, serwerów intelowskich, ale również wydajnych maszyn dla największych przedsiębiorstw i instytucji finansowych.

Poza wymiarem technologicznym, przejęcie Tandema, który stanie się niezależnym oddziałem Compaqa, ma również wymiar finansowy. "Fuzja ta pozwoli nam podwoić przychody. Nasz potencjalny rynek wzrósł dwukrotnie, do 650 mld USD” – twierdzi Eckhard Pfeiffer, prezes i dyrektor generalny Compaq Computer. „Będziemy największym dostawcą serwerów na rynku” – zapewnia Pfeiffer.

Poszukiwanie partnera

Od początku roku przedstawiciele Compaqa nie ukrywali, że ich celem jest przejęcie któregoś z producentów komputerów. Po przejęciu pod koniec marca br. Microcomu, producenta modemów i urządzeń zdalnego dostępu, Compaq prowadził rozmowy z firmami Gateway 2000 i Micron, specjalizującymi się w sprzedaży bezpośredniej. Fuzja z takimi firmami pozwoliłaby konkurować skuteczniej z Dell Computer, który aspiruje do pozycji lidera rynku komputerów PC. W ubiegłym miesiącu świat finansowy obiegła informacja, że gigant z Houston (tam mieści się siedziba Compaqa) zainteresowany jest przejęciem Digital Equipment.

Kiedy wszystko wskazywało na to, że Compaq zakończy pomyślnie negocjacje z Micronem, i tym samym jeszcze silniej zwiąże swoją przyszłość z rynkiem komputerów PC i średnich serwerów, 23 czerwca ogłoszono przejęcie Tandem Computers. Oznacza to zwrot w rozwoju firmy. Obecnie dzięki sprzedaży komputerów PC i serwerów przychody firmy uzyskane z działalności na rynku korporacyjnym sięgają 25%. Do roku 2000 ponad 50% przychodów Compaqa ma pochodzić z działalności na rynku dużych przedsiębiorstw.

Polskie perspektywy

„W Europie Środkowo-Wschodniej pozostaniemy niezależni” – twierdzi Giovanni Bindoni, odpowiedzialny w europejskiej centrali Tandema za sprzedaż w Europie Wschodniej. Do tej pory Tandem otworzył jedynie dwa oddziały w tym regionie – w Budapeszcie i Wiedniu. W lipcu br. ma powstać biuro w Warszawie. Giovanni Bindoni twierdzi, że „zgodziła się je prowadzić osoba znana w branży komputerowej”.

Przedstawiciele europejskiej centrali firmy twierdzą, że los Tandemu jako organizacji, zatrudniającej 4 tysiące osób do wsparcia technicznego i bezpośredniej sprzedaży, rozstrzygnie się dopiero w przyszłym roku. „Na pewno Compaq będzie chciał wykorzystać nasze doświadczenia w sprzedaży bezpośredniej i wejść tam, gdzie my zainstalowaliśmy swoje urządzenia” – wyjaśnia Giovanni Bindoni. Jego zdaniem w Europie Środkowo-Wschodniej możliwa jest współpraca przy sprzedaży maszyn midrange, duże systemy zaś zawsze będą sprzedawane przez ludzi Tandema. Giovanni Bindoni nie widzi natomiast możliwości sprzedaży wszystkich produktów Compaqa przez handlowców Tandem Computers. Compaq stawia sprawę jasno – w Europie Tandem będzie dealerem Compaqa kupującym wszystkie produkty od dystrybutora. „Tandem w Polsce będzie sprzedawał wszystkie nasze produkty jako dealer” – potwierdza Zbigniew Filipowicz, menedżer ds. marketingu w Compaq Computer Polska.

W Polsce Tandem nie może do tej pory pochwalić się zbyt agresywną polityką sprzedaży. Od kilku lat bazuje na tych samych klientach – PKO BP, gdzie dostarczył serwery dla sieci PKO Net, PKP, gdzie serwery Himalaya obsługują system rezerwacji biletów, Polcard, bank ING i ostatnio również niemiecka sieć sklepów w południowej Polsce. W tym roku Tandem reprezentowany wyłącznie przez wiedeńskie biuro stanął do przetargu na dostawę systemów dla warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych, gdzie konkuruje z Hewlett-Packardem. Przetarg nie został jeszcze rozstrzygnięty. Według przedstawicieli firmy, ponad 90% systemów giełdowych opartych jest na rozwiązaniach Tandema. Na serwerach tej firmy przetwarzanych jest też 80% transakcji bankomatowych na świecie.

Już w ub.r. Reinhold Ender, poprzednik Giuseppe Bindoniego zapowiadał, że firma nawiąże współpracę z dwoma dystrybutorami na rynku polskim, którzy mieliby oferować produkty do klientów w północnej i południowej Polsce. Dystrybutorzy nie zostali do tej pory powołani, a firmę reprezentują w Polsce trzy spółki: Telmark, zajmujący się serwisem sprzętu i obsługą głównie PKO BP, Computex Telecommunication, odpowiedzialny za wdrożenia, i Buretta-Business Consulting, której celem jest sprzedaż urządzeń. „Powiązania naszych firm z Tandem Computer nie należą do najściślejszych ze względu na brak spójnej koncepcji Tandemu na prowadzenie interesów w tej części Europy” – uważa Zbigniew Krawczyk, dyrektor warszawskiej firmy Computex Telecommunication.

Kto zyska?

Zakup firmy Tandem przez Compaqa otwiera przed obydwoma firmami zupełnie nowe rynki. Compaq uzyskał szansę zaistnienia na rynku korporacyjnym z zaawansowanymi rozwiązaniami (nie tylko na platformie Intela, ale także unixowej) Tandema. Jednocześnie Tandem dzięki Compaqowi uzyskał możliwość ekspansji na nowe rynki.

Zjednoczenie sił obu firm ma duże znaczenie dla rynku Windows NT. Obie firmy opowiadają się bowiem za tym systemem i platformą Intela, jako podstawowymi elementami wspólnego sukcesu. Choć rozwiązania unixowe Tandema nadal znajdować się będą w ofercie Compaqa, to będzie to margines, głównie z tego powodu, że wzrost tego rynku jest bardzo mały. Zyski Tandema ze sprzedaży klastrów unixowych wzrosły o 5% w ciągu ostatniego pół roku. Wzrost zysków ze sprzedaży rozwiązań dla Windows NT wynosi co kwartał kilkaset procent. Toteż Tandem zdecydował się przenieść wszystkie jego rozwiązania znane z Unixa na platformę Windows NT.

Compaq doskonale radzi sobie ze zwiększaniem wydajności swoich maszyn poprzez ich „wewnętrzną” rozbudowę (dodawanie kolejnych procesorów i optymalizację pracy pojedynczej maszyny z dużą liczbą procesorów). Natomiast Tandem posiada zaawansowaną technologię (ServerNet i NonStop Kernel) umożliwiającą łączenie pojedynczych serwerów w klastry. Jeśli klastry Compaqa będą niewystarczająco silne dla klientów, to firma ta zawsze będzie mogła zaoferować im droższą, ale bardziej wydajną technologię unixową.

Choć od strony technologicznej i ekonomicznej wykupienie Tandema przez Compaqa jest oceniane jako dobre rozwiązanie dla obu firm, to niektórzy spośród analityków zastanawiają się, w jaki sposób firmy te pogodzą własne, odmienne podejścia do sposobu prowadzenia biznesu. Tandem utrzymywał ze swoimi klientami bardzo bliski kontakt, Compaq z kolei sprzedaje swój sprzęt za pośrednictwem dystrybutorów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200