Gorący rynek

Sun dołączył do firm zamierzających przejąć klientów Red Hat, oferując konkurencyjne ceny wsparcia dla swojego systemu operacyjnego.

Sun dołączył do firm zamierzających przejąć klientów Red Hat, oferując konkurencyjne ceny wsparcia dla swojego systemu operacyjnego.

Red Hat ma kolejnego poważnego konkurenta, w ślady Oracle i Novella poszedł Sun Microsystems ogłaszając nowy program wsparcia dla użytkowników systemu Open Solaris 10, którego ceny są o blisko połowę mniejsze od usług oferowanych przez Red Hat. Firma ta jest największym dystrybutorem systemu Linux, ale zgodnie z modelem open source od lat utrzymuje się głównie ze sprzedaży usług wsparcia dla użytkowników tego systemu. Choć każda z wymienionych inicjatyw jest inna, nie ulega wątpliwości, że wszystkie mają jeden wspólny mianownik - ich sukces oznacza poważne zagrożenie dla podstaw biznesu Red Hat.

Oracle przystąpił do bezpośredniej konkurencji, oferując tańsze niż Red Hat usługi wsparcia dla Linuxa. Novell zawierając umowę z Microsoftem chce spopularyzować konkurencyjną w stosunku do oferty Red Hat dystrybucję SuSE Linux, a w efekcie zwiększyć własne do-chody ze sprzedaży usług, odbierając klientów Red Hat. Natomiast Sun Microsystems przystąpił do kon-kurencji pośredniej - po udostęp-nieniu bezpłatnej wersji systemu Open Solaris 10. Oczywiste jest, że firma musi zabiegać o jego popularyzację, aby czerpać korzyści z oferty usługowej. Solaris ma co prawda dobrą opinię, ale liczba użytkowników tej - przez lata zamkniętej - firmowej platformy jest stosunkowo mała w porównaniu do Windows lub Linux. Bezpłatny Open Solaris i tanie usługi wsparcia mogą zwiększyć atrakcyjność oferty Suna.

Cena rocznego wsparcia dla systemu Solaris w wersji podstawowej wynosi 240 USD za serwer x86 z jednym lub dwoma gniazdami na procesory. Wersja Premium kosztuje1180 USD rocznie. Jest to więc odpo-wiednio 40% i 50% mniej niż podobne usługi oferowane obecnie przez Red Hat (Red Hat Linux ES Basic kosztuje rocznie 349 USD, a Red Hat Linux AS Premium - 2499 USD). Jak dotąd przedstawiciele Red Hat utrzymywali jednak, że firma nie zamierza obniżać cen wsparcia.

Solaris jest bezpłatnie dostępny na stronie Sun Microsystems w wersji, która może pracować zarówno na serwerach x86 tej firmy, jak i komputerach oferowanych przez innych producentów - Dell, HP i IBM. Warto zwrócić uwagę na wprowadzone do systemu na początku stycznia br. istotne zmiany funkcji Solaris Clusters, która umożliwia budowę klastrów o wysokiej dostępności i odporności na awarie. Dotychczasowa wersja Solaris Clusters nie pracowała tak dobrze na platformie x86, jak na firmowej platformie Sun Sparc. Uaktualnienie eliminuje te problemy.

Solaris w linuxowym modelu Open Source?

Na razie przedstawiciele Suna nie potwierdzają pojawiających się pogłosek, że kod systemu Solaris zostanie udostępniony na warunkach licencji GPL (General Public License), ale rzecznik prasowy firmy Bob Wientzen nie zaprzecza, mówiąc — "Nie wykluczam tego, ale na razie nie mam żadnej konkretnej informacji na ten temat".

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200