Góra optymizmu

Kolejny rok wzrostu rynku IT sprawia, że należy spojrzeć na niego już z innej perspektywy.

Kolejny rok wzrostu rynku IT sprawia, że należy spojrzeć na niego już z innej perspektywy.

Po pierwsze, konsolidacja krajowych firm pod szyldem Asseco sprawia, że kształtuje się nowy porządek. Po drugie, do Polski trafiają duże inwestycje związane z przemysłem teleinformatycznym. Po trzecie, polski rynek staje się naprawdę widoczny dla wielkich korporacji. Po czwarte, najwyższy czas, aby przemysł informatyczny wypracował odpowiedni poziom relacji i dialogu z administracją rządową.

Przedsiębiorca z Rzeszowa

Góra optymizmu

Adam Góral, prezes Grupy Asseco Poland

Ekspansja Asseco wzmocnionego przez połączenie z Prokomem i ABG to dowód na to, że stać polskie firmy, aby realizować duże projekty na skalę europejską. "Kilkanaście lat temu absolutnie nie planowaliśmy tego. Nie róbmy nauki z naszego sukcesu. Naszą siłą była konsekwencja i pokora, przy odrobinie szczęścia" - mówił Adam Góral, prezes Grupy Asseco Poland podczas uroczystości rozdania nagród dla zwycięzców rankingu Computerworld TOP 200, podsumowującego rynek teleinformatyczny w 2007 r. Prezes Asseco od zawsze wierny jest przekonaniu, że nie ma innej drogi do sukcesu w IT niż produkcja oprogramowania. Gdyby w przeszłości zdecydował się, że dawny Comp Rzeszów, śladem wielu innych krajowych firm zaniecha rozwoju własnego oprogramowania oraz skupi się na sprzedaży i wdrożeniach cudzych rozwiązań, on i jego firma nie byliby w tym miejscu, w którym są dzisiaj.

Góra optymizmu

Grzegorz Tomasiak, dyrektor wykonawczy Telekomunikacji Polskiej

Po tym, jak Asseco przybrało w zeszłym roku sporo na wadze, głównym zadaniem Adama Górala i jego menedżerów jest uporządkowanie nabytych dóbr. Priorytetem jest ogarnięcie kompetencji w zakresie integracji systemów, które są porozrzucane pomiędzy kilka spółek grupy kapitałowej. "Często słyszę pytania, czy nie pogubimy się w tym wszystkim? Z pełnym przekonaniem zapewniam: Nie!" - mówi prezes Asseco Poland. Twierdzi, że gwarantuje to zespół ludzki, który zgromadził w firmie. W Polsce i zagranicą stara się dobierać współpracowników według określonego klucza. "Integrujemy przedsiębiorców, którzy przeszli podobną drogę do nas. Nie mamy wielkich doświadczeń w kulturze korporacyjnej, ale mam nadzieję, że wspólnie taką kulturę zbudujemy" - dodaje.

Zagranica nas docenia

Góra optymizmu

Dariusz Fabiszewski, dyrektor generalny IBM Polska

Podczas gdy Adam Góral podbija kolejne rynki zagraniczne, do Polski po kilkunastu latach wrócił Jacek Murawski, szef polskiego oddziału Della. Zrezygnował z regionalnych stanowisk w Cisco i SAP. W pierwszym pełnym roku jego kierownictwa Dell osiągnął imponujące rezultaty, stąd Jacek Murawski entuzjastycznie wypowiada się o perspektywach polskiego rynku. "Polska była dotąd za małym rynkiem, aby rozwijać karierę menedżerską. Naturalnym krokiem była praca w strukturach regionalnych. To się zmieniło w ciągu dwóch lat skokowo" - mówi Jacek Murawski. Jak podkreśla, dziś Polska jest 6. rynkiem PC w Europie. "Wróciłem do Della, wybudowaliśmy fabrykę, wzrosła nasza konkurencyjność i notujemy solidny wzrost" - podsumowuje najlepszy rok w swojej karierze. Idzie mu tak dobrze, że dodatkowo otrzymał od korporacji zwierzchnictwo nad oddziałami Della w Czechach i na Słowacji.

Góra optymizmu

Paweł Czajkowski, prezes HP Polska

W wielu międzynarodowych firmach IT zarządzono w ubiegłym roku przegrupowanie. Tak było m.in. w IBM, gdzie do jednej grupy "regionalnej" włączono wszystkie rynki szybko rozwijające się, w tym Polskę. Uznano je za strategiczne dla IBM, niewykluczone, że korporacja zechce dodatkowo zainwestować w ich rozwój. "Dla nas to duża szansa, bo korporacyjne inwestycje będą trafiały bezpośrednio do nas, podczas gdy wcześniej dzielone były na cały region" - mówił Dariusz Fabiszewski, dyrektor generalny IBM Polska.

Warto zauważyć, że aktywność dużych, zagranicznych korporacji na polskim rynku w coraz mniejszej części opiera się na pracy biur handlowych. HP prawdopodobnie zatrudni w nowo powstającym centrum biznesowym we Wrocławiu aż 1000 osób (obecnie firma zatrudnia ok. 2300 pracowników w Polsce). IBM łącznie zatrudnia 2600 osób, w tym w laboratorium oprogramowania i centrum usługowym. Microsoft ma plany podwojenia zatrudniania w ciągu dwóch lat.

Jaki kryzys???

Góra optymizmu

Jacek Murawski, szef polskiego oddziału Della

Polski rynek jest rozgrzany do czerwoności. Czy w tych okolicznościach ktoś myśli o planach awaryjnych na wypadek schłodzenia koniunktury? Żaden z uczestniczących w naszej dyskusji menedżerów nie dał się namówić na nakreślenie hipotetycznego czarnego scenariusza. Nawet deklaracja Grzegorza Tomasiaka, dyrektora wykonawczego Telekomunikacji Polskiej, że największy operator zamierza mniej wydawać na IT, a więcej inwestować w infrastrukturę telekomunikacyjną, nie złamała optymizmu. Notabene, były dyrektor IBM Polska ujawnił, że TP próbuje scenariuszy, według których silniej zaangażuje się na rynku informatycznym, który rośnie zdecydowanie szybciej niż telekomunikacyjny.

Jedyne, co temu gronu psuje humor to coraz większe problemy z rekrutacją pracowników i rosnące koszty pracy. I tutaj jednak można doszukiwać się pozytywów. Jacek Murawski przytacza przykład łódzkiej fabryki Della, gdzie postanowiono nieco obniżyć prognozę zatrudnienia w związku ze zwiększeniem automatyzacji procesów. "Polska nie jest już tanim krajem. To idealne warunki, aby IT ujawniła swoją wartość" - mówi dyrektor Della. "Nie ma powodu, żeby tempo rozwoju rynku IT osłabło" - mówi Paweł Czajkowski, prezes HP Polska. Obserwowany boom na rynku konsumenckim, zwłaszcza zaś w sprzedaży komputerów przenośnych to efekt bogacenia się społeczeństwa i spadających cen. HP Polska, po raz kolejny lider rankingu największych spółek IT w Polsce, ma z tego podwójną korzyść. "Zakupy konsumentów powodują, że usługodawcy Internetu muszą inwestować w zaplecze informatyczne" - mówi prezes firmy.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200