Google: złośliwe strony raczej na MS IIS

Strony internetowe, zawierające złośliwe oprogramowanie, najczęściej hostowane są na serwerach pracujących pod kontrolą MS Internet Information Services - wynika z badań przeprowadzonych przez specjalistów z Google Anti-Malware Team. "Z naszych analiz wynika, że MS IIS wykorzystywany jest do utrzymywania niebezpiecznych stron dwa razy częściej, niż jakiekolwiek inne oprogramowanie serwerowe" - mówi Nagendra Modadugu z Google.

Badanie polegało na przeanalizowaniu ok. 70 tys. stron WWW, na których osadzone jest różnego rodzaju złośliwe oprogramowanie.

Z analiz Google dowiadujemy się, że ok. 89% wszystkich serwerów internetowych pracuje pod kontrolą IIS lub Apache. Odsetek ten jest jeszcze wyższy, jeżeli pod uwagę weźmiemy jedynie "złośliwe" strony - z nich aż 98% hostowanych jest na jednym z dwóch powyższych serwerów - przy czym MS IIS ma tu dwa razy większy udział "w rynku" niż Apache.

Przedstawiciele Google mówią, iż z powyższych informacji trudno wnioskować, które oprogramowanie jest bezpieczniejsze. To, że więcej niebezpiecznych stron hostowanych jest na MS IIS, niekoniecznie oznacza, że autorzy złośliwego oprogramowania włamują się na nie i umieszczają tam swój kod - równie dobrze może to znaczyć, iż świadomie wybierają oni produkt Microsoftu i wykorzystują go do "serwowania" wirusów. Autem MS IIS może tu być np. zdecydowanie łatwiejsza obsługa.

Co ciekawe, statystyki pokazują też, że IIS najczęściej wykorzystywany jest w Chinach i Południowej Korei - w Europie oraz USA autorzy złośliwego oprogramowania wykorzystują raczej Apache'a.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200