Google zbuduje w Niemczech chmurę

Google zamierza zbudować w Niemczech wspólnie z firmą T-Systems (spółka zależna od Deutsche Telekom) infrastrukturę chmurową, która będzie świadczyć swoje usługi zarówno sektorowi publicznemu, jak i prywatnemu. Będzie to chmura nosząca nazwę „Sovereign Cloud”, której budowa powinna zakończyć w połowie przyszłego roku.

Google zbuduje w Niemczech chmurę

Fot. Ivan Cujic, Pexels

Chmura bazuje na platformie Google Cloud Platform (GCP), a T-Systems zajmie się jej bieżącą eksploatacją i zarządzaniem. Obie firmy zapowiadają, że chmura spełni wszystkie oczekiwania, jakie stawiają przed takimi środowiskami obliczeniowymi unijne przepisy RODO.

Istnieją jednak pewne kontrowersje dotyczące tej inwestycji. Chodzi obawy dotyczące tak drażliwego zagadnienia, jak przechowywanie wrażliwych danych europejskiej chmurze, która należy do amerykańskiej firmy.

Zobacz również:

  • Haker oferuje sprzedaż danych 48,5 mln użytkowników szanghajskiej aplikacji COVID
  • Kompensacja mocy biernej - tańsze utrzymanie Data Center
  • Nokia poprowadzi ważny projekt 6G

Źródłem niepokoju jest amerykańskie prawo, ustawa Clarifying Lawful Overseas Use of Data Act (w skrócie CLOUD). Zgodnie z nim administracja amerykańska ma prawo domagać się dostępu do danych przechowywanych na urządzeniach wyprodukowanych przez amerykańską firmę, nawet wtedy gdy funkcjonują one za granicą.

Nie jest to pierwszy próba zbudowania przez amerykańską firmę dużego, chmurowego środowiska obliczeniowego w Niemczech. Pięć lat temu próbował to zrobić Microsoft, nawiązując wtedy współpracę również z firmą T-Systems i wdrażając w jej dwóch centrach danych swoje chmurowe usługi Azure, Office 365 i Dynamics CRM Online.

Zgodnie z podpisanym porozumieniem, pracownicy Microsoftu mogli uzyskać dostęp do centrów danych, ale tylko po przyznaniu im takiego prawa przez tzw. „powiernika danych” reprezentującego firmę T-Systems. Infrastruktura taka funkcjonowała tylko dwa lata, po tym gdy w 2018 roku Microsoft wypowiedział umowę.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200