Google zapowiada operację resetowania uprawnień

Korporacja szykuje androidową rewolucję. Zapowiada, że zapomniane przez użytkowników aplikacje, które nie były przez dłuższy czas otwierane, stracą w pewnym momencie dostęp do niektórych funkcji wykorzystujących poufne informacje. Nastąpi to w wyniku uruchomienia mechanizmu, który wykona automatycznie operację resetowania uprawnień.

Źródło: PhotoMIX Company/pexels

Google zaprezentował taki mechanizm już w zeszłym roku przy okazji wydania kolejnej wersji systemu Android. Dlatego poznali go na razie tylko użytkownicy systemu Android 11. Google informuje, że wróci do tematu pod koniec roku - a odczują to setki milionów użytkowników, posiadających urządzenia pracujące również pod kontrolą starszych wersji systemu Android. Chodzi o Android 6.0 i nowsze wersje tego oprogramowania.

Dlatego w grudniu ruszy program, za sprawą którego wszystkie urządzenia z systemem Android 6 (oraz z nowszymi wersjami systemu) otrzymają aktualizacje, które będą dystrybuowane przez usługę Google Play. Aktualizacja zacznie działać w drugim kwartale 2022 roku. Wtedy to zresetuje ona wszystkie poufne uprawnienia przyznane starym, nieużywanym aplikacjom.

Zobacz również:

  • Superaplikacje: kolejny ważny temat dla korporacyjnego IT?
  • Ta aktualizacja systemu iOS jest szczególnie ważna
  • Linux Ubuntu działający w czasie rzeczywistym jest już dostępny

Zmiana ta obejmie wszystkie aplikacje Android zainstalowane na urządzeniach konsumenckich. Nie dotknie ona aplikacji używanych przez firmy, które same zadecydują zgodnie z przyjętymi przez nie regulacjami o tym, jak tę kwestię rozwiązać.

Niecierpliwi użytkownicy będą mogli sami przejść do strony konfigurującej mechanizm automatycznego resetowania i włączyć go lub wyłączyć ręcznie. System zacznie wtedy automatycznie resetować uprawnienia przyznane nieużywanym aplikacjom nie od razu, ale z pewną zwłoką po kilku, a niekiedy nawet po kilkunastu dniach.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200