Google zainwestuje w Polsce 2 mld USD

Jak donosi „Puls Biznesu”, Google zamierza zbudować w Polsce regionalne centrum danych i zainwestować w to przedsięwzięcie kwotę od 1,5 do nawet 2 mld USD. Po ogłoszeniu niedawno przez Microsoft informacji, że zamierza wesprzeć w naszym kraju transformację cyfrową, wykładając na ten cele co najmniej 1 mld USD, byłaby to kolejna tak duża inwestycja w polski sektor IT.

Google

Jak zapowiada Magdalena Dziewguć (odpowiadająca za rozwój biznesu Google Cloud w Polsce i w całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej), całe przedsięwzięcie – w ramach którego korporacja zbuduje w Polsce swoją regionalną chmurę Google Cloud - ma ruszyć już na początku przyszłego roku.

Wiadomo już, że „polska” chmura Google Cloud powstanie w Warszawie, jednak ze względów bezpieczeństwa szczegółowej lokalizacja tego ośrodka Google póki co nie ujawnia. Gazeta podkreśla, że takie przedsięwzięcie to silny impuls dla PKB i rynku pracy.

Zobacz również:

Magdalena Dziewguć poinformowała, że „Region chmury będzie składał się z trzech stref dostępowych, każda z nich to niezależna infrastruktura techniczna i software'owa, umożliwiająca niezakłóconą pracę usług cloudowych. Region Google Cloud w Warszawie będzie tego samego typu infrastrukturą, jakie funkcjonują w innych lokalizacjach w Europie i na świecie – w Zurychu, Londynie, Tokio czy Los Angeles”.

Zapowiedz Google wpisuje się jego szerszą strategię przewidującą rozbudowę całej infrastruktury IT w Europie, na którą korporacja wyłożyła już od 2007 roku kwotę ponad 15 mld euro. Regionalne centra danych Google działają obecnie w ośmiu europejskich krajach, w Warszawa będzie pierwszym takim centrum zlokalizowanym w regionie Europy Środkowej i Wschodniej.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200