Google z usługą zgodną z „zero trust”

Twórcą dostępnej od kilku dni usługi, która nosi nazwę BeyondCorp Enterprise, jest Google. Bazuje ona na koncepcji „zero trust” za którą kryje się przekonanie, że w przypadku systemów IT nie należy ufać nikomu i niczemu, a każdy element trzeba przed użyciem sprawdzić.

Google

Koncepcja „zero zaufania” zakłada, że użytkownik systemu nie powinien nigdy z góry przyjmować iż przyznany mu zasób IT jest bezpieczny wyłącznie na podstawie jego fizycznej lokalizacji lub wewnętrznemu przekonaniu, że tak jest.

Rozwiązanie BeyondCorp Enterprise zastępuje opracowaną przez Google wcześniej – w kwietniu zeszłego roku - usługę BeyondCorp Remote Access, która była wtedy przygotowaną ad hoc odpowiedzią Google na zagrożenia związane z pandemią koronawirusa.

Zobacz również:

  • Styczeń 2023 roku był miesiącem ważnych aktualizacji
  • Koniec platformy AltSpaceVR
  • ChromeOS otrzyma lepszą integrację z pakietem Microsoft 365

Nie jest to zupełnie nowe rozwiązanie gdyż Google wykorzystuje je od kilku lat, stosując ją jednak do tej pory wyłącznie do ochrony swoich wewnętrznych sieci i struktur IT. Teraz zadebiutowało ono rynku i będzie dostępne dla wszystkich zainteresowanych firm.

Usługa bazuje na architekturze, w której nie ma konieczności instalowania agentów, a po stronie klientów jej głównym, końcowym elementem jest przeglądarka Chrome. Ma ona do dyspozycji globalną sieć Google ze 144 lokalizacjami funkcjonującymi w ponad 200 krajach, które są gotowe odpierać inicjowane przez hakerów ataki DDoS, mające sparaliżować system IT klienta. Google zapewnia, że usługa jest w stanie odeprzeć nawet najsilniejsze ataki DDoS, które mogą w szczytowych momentach generować ruch rzędu 2,5 TB/s.

BeyondCorp Enterprise pozwala administratorom sprawdzać adresy URL w czasie rzeczywistym i skanować pliki pod kątem złośliwego oprogramowania. Może on tworzyć reguły określające, jakie typy danych wolno przesyłać, pobierać lub kopiować i wklejać w różnych witrynach. Usługa śledzi wszystkie pliki gotowe do pobrania przez firmowe urządzenia i sprawdza, jakie hasła wpisują pracownicy odwiedzając różne witryny. Jest to więc kompleksowa ochrona.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200