Google wychodzi z Internetu, a Microsoft udostępni online Albany

Przedstawiciele koncernu zapowiedzieli, że w najbliższym czasie funkcjonalność aplikacji biurowych pakietu Google Apps będzie dostępna lokalnie, przy użyciu wtyczki Google Gears.

Przedstawiciele koncernu zapowiedzieli, że w najbliższym czasie funkcjonalność aplikacji biurowych pakietu Google Apps będzie dostępna lokalnie, przy użyciu wtyczki Google Gears.

"Celem naszych działań jest stworzenie funkcjonalnego narzędzia, które nie będzie wymagało dostępu do Internetu" - twierdzi Ken Norton, product manager w Google. W pierwszej kolejności w trybie offline udostępnione zostaną funkcje edytora tekstu. Do końca kwietnia użytkownicy lokalnej wersji Google zyskają dostęp do pełnej funkcjonalności edytora tekstu. Do tego czasu dodana zostanie także możliwość odczytu arkuszy kalkulacyjnych. W przyszłości dostęp do Internetu nie będzie konieczny także w przypadku kalendarza Google. Według obecnych informacji, wyłącznie w trybie online pozostanie dostępna aplikacja Google Prezentacje.

Aplikacje dostępne w trybie offline mają opierać się na mechanizmie Google Gears. Dzięki specjalnemu rozszerzeniu przeglądarki, wszystkie dokumenty będą mogły być przechowywane lokalnie, a sama aplikacja internetowa - uruchamiana bezpośrednio z komputera użytkownika. Obecnie wtyczka poprawnie działa m.in. w przeglądarkach Internet Explorer 6 i Firefox 1.5 oraz ich nowszych wersjach. Obsługiwana jest również mobilna wersja IE 4.01. Google Gears ma również umożliwiać korzystanie z aplikacji biurowych w razie awarii łącza internetowego. Po ponownym podłączeniu do Internetu i uruchomieniu aplikacji Google, pliki zmienione podczas pracy lokalnej zostaną automatycznie zsychronizowane z danymi zapisanymi na serwerach operatora.

Koncern stworzył projekt Google Gears w maju 2007 r. Jednak dotychczas wykorzystał tę technologię jedynie do stworzenia czytnika kanałów RSS. Warto dodać, że wtyczka Google Gears jest rozwijana na zasadach open source, dzięki czemu może być wykorzystywana przez innych dostawców oprogramowania.


TOP 200