Google wprowadza do oferty nową usługę „cold storage”

Google Cloud ogłosiło ogólną dostępność usługi Archive, która wspiera mechanizm długoterminowego przechowywania danych. Usługa stanowi alternatywne rozwiązanie dla standardowej metody polegającej na przechowywaniu danych na lokalnych systemach pamięci taśmowej.

Google określa tę metodę magazynowania danych jako „cold storage”. Można ją z powodzeniem stosować tam, gdzie użytkownicy pobierają dane rzadziej niż raz w roku oraz gdzie muszą być przechowywane przez wiele lat. W lokalnych systemach IT dane takie są najczęściej przechowywana na taśmach.

Ciekawe jest to, że wbrew wcześniejszym prognozom mówiącym, że pamięć taśmowa odejdzie lada moment do lamusa, cieszy się ona w wielu firmach dalej dużym powodzeniem i nic nie wskazuje na to, aby straciła na popularności.

Zobacz również:

Trzeba tu od razu zaznaczyć, że konkurujące na tym rynku z Google firmy mają własne rozwiązania tego typu. I tak np. Amazon Web Services ma usługę Glacier, Microsoft usługę Cool Blob Storage, a IBM usługę Cloud Storage. Po za tym Google oferuje własne usługi przechowywania danych w chmurze, takie jak Coldline i Nearline. Tak pierwsza (Coldline) przeznaczona jest dla firm, które pobierają dane rzadziej niż raz na kwartał, a druga (Nearline) rzadziej niż raz na miesiąc.

I na koniec słowo o tym, ile kosztuje usługa Archive. Użytkownik płaci każdego miesiąca za przechowywanie danych o wielkości 1 TB nieco ponad jednego dolar (dokładnie 1,23 USD). Podobne usługi oferowane przez firmy AWS i Microsoft (w chmurze Azure) są nieco tańsze (1 USD).


IBM Think Digital Summit Poland, 16-17 września 2020
TOP 200